Haberler

06 Kasım 2020

TİKA’dan Kolombiya Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Norte de Santander Departmanında bulunan ve ülkenin Bölgesel Yaklaşımla Özel Kalkınma Programı (PDET)  kapsamında öncelikli belediyelerinden olan Teorama ve Hacari Sağlık Merkezlerine tıbbi ekipman ve cihaz desteği sağladı.

TİKA ile Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı Bölgesel Yenileşim Ajansı (ART) ve Ulusal Ordu Kalkınma Birimi (CAAID) işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Kolombiya'da iç çatışma, terör ve uyuşturucu kaçakçılığının en çok etkilediği bölgelerden Teorama ve Hacari’nin sağlık altyapısı desteklendi.

Bölgesel Yaklaşımla Özel Kalkınma Programında (PDET) yer alan öncelikli gelişim alanları kapsamındaki belediyelerin sağlık altyapılarının güçlendirilmesi sayesinde; Teorama’da yaklaşık 12.000 kişi, Hacari’de ise yaklaşık 10.000 kişinin doğrudan nitelikli sağlık hizmeti faydalandırılması hedefleniyor.

Tıbbi ekipman ve cihazların teslim töreninde konuşan Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı Bölgesel Yenileşim Ajansı (ART) Catatumbo Bölgesi Koordinatörü Yamile Rojas Estupiñan: “PDET projesini yürütmekten çok memnunuz. Sağlık alanındaki bu destek TİKA ile Fe en Colombia, Hacari ve Teorama Belediye başkanlarının işbirliğiyle gerçekleştirildi. Ulusal Hükümetin yürüttüğü master kalkınma planına desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kolombiya Ulusal Ordu 2. Komando Tugay Komutanı Marcos Evangelista Pinto şunları söyledi: “TİKA gibi önemli bir kurumla, Bölgesel Yaklaşımla Özel Kalkınma Programı kapsamında; Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı İstikrar için Özel Danışman Emilio Archila'nın desteğiyle aynı hedef için çalışıyoruz. Bu hedef Kolombiyalıların refahıdır. Kolombiyalıların güvenliğinden bahsettiğimizde, sosyal güvenlikten, sağlık güvencesinden bahsediyoruz, yollarda güvenlikten, eğitim güvencesinden de bahsediyoruz.”

Hacari Belediye Başkanı Deyvy Bayona Guerrero, alınan desteğin önemini ve bölgeye sağlayacağı sosyal etkiyi şu sözlerle ifade etti: “Hacari Sağlık Merkezimiz için bugün aldığımız destek, ihtiyacımız olan biyomedikal donanımdır. Aslında altyapı desteği beklediğimiz yardımlardan biriydi, o hayal gerçekleşti, bugünü iyi haberlerle geçiriyoruz. TİKA'ya, Fe en Colombia Programına, Bölgesel Yenileşim Ajansına teşekkür ediyoruz.”

Teorama Belediye Başkanı Robinson Salazar Benítez ise konuşmasında, “Teorama Belediyesi Sağlık Merkezi, toplumumuz ve hastalarımıza yeteri hizmeti veremiyordu. Bugün TİKA'dan hayatın korunmasına katkı sağlayacak bu desteği elde ettik. Bugün Teorama Belediyesine verilen bu önemli destek için TİKA’ya teşekkür etmek istiyoruz. Bu güzel haberi Teorama’da yaşayanlara, ailelerimize, hastalarımıza, toplumumuza verebilmek bizim için sevindirici” ifadelerini kullandı.

TİKA desteğinden önce bölge halkı orta seviye sağlık hizmeti alabilmek için farklı bir şehir olan Ocaña’daki ikinci düzey hastaneye gitmek zorundaydı. Ancak, bölgedeki güvenlik ve asayiş sorunları ile elverişsiz yol şartları nedeniyle sağlık hizmetlerine erişim oldukça sınırlı ve riskliydi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kolombiya'da Kadınların Güçlenmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Cumhuriyeti Başkan Yardımcılığı ile Başkanlık Kadın Eşitliği Konseyi iş birliğinde ülkedeki kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi ve mesleki eğitim görmeleri için kurulan “Kadın Evleri” projesini destekledi....