Haberler

01 Ağustos 2017

TİKA’dan Kolombiya Antioquia Üniversitesine Sağlık Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Kolombiya’nın önde gelen üniversitelerinden Antioquia Üniversitesi’ne hasta simülatörü, ilaç tanıma programı yüklü tablet ve yaşamsal belirti monitörü hibe edildi.

TİKA, Kolombiya’nın Medellin şehrinde yer alan ve 600 lisans ile 70 lisansüstü öğrencinin öğrenim gördüğü Antioquia Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’ne, hem öğrenciler tarafından öğrenim faaliyetlerinde hem de öğretim elemanları tarafından saha araştırmalarında kullanılacak tam donanımlı hasta simülatörü ve yaşamsal belirti monitörü desteği verdi.

Kolombiya genelinde eğitim ve sağlık altyapılarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlayan TİKA tarafından gerçekleştirilen destek sayesinde öğrencilerin gerçek yaşam belirtileri ile birebir uyumlu bir simülatör ile eğitim kaynaklarının çeşitlendirilmesine, hemşirelik öğrencilerinin modern ekipmanlar aracılığı ile eğitimlerini sürdürmelerine ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine önemli bir katkı sağlandı. 

Hemşirelik Fakültesi Dekanı Lina María Zuleta Vanegas teslim töreninde; “Üniversitenin sahip olduğu yetersiz teknolojik imkanlar ile öğrencilere eğitim vermeye çalıştığını, söz konusu ileri teknolojiye sahip bu ekipmanların fakültenin kapasite artırımı için çok önemli bir katkı olduğunu, bu ekipmanların sadece öğrenci eğitiminde ve hastalara ilk müdahalelerde etkili olmayacağını aynı zamanda akademik kadronun yapacağı araştırmalar için de önemli bir katkı olduğunu” ifade etti.

Fakülte yönetimi, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen ekipman teslim töreninde ülkemizin dünyanın her yerinde, din, dil, ırk ayırt etmeden insan odaklı uluslararası yardım politikaları bir kez daha takdirle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA Orta Asya Tarihine Işık Tutmaya Devam Ediyor

Karahanlılar döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Kırgızistan’ın Koçkor bölgesindeki yapı kalıntısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde yürütülen arkeolojik kazı çalışması ile gün yüzüne çıkarıldı. Tanrı Dağlarında yer...