Haberler

21 Nisan 2021

TİKA’dan Kolombiya’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kolombiya Kültür Bakanlığı işbirliğinde, Boyaca Atölye Okuluna yüksekte güvenli çalışma eğitimi için eğitim kulesi inşa edildi ve gerekli teknik donanım desteği sağlandı.  

TİKA’nın Güney Amerika Bölgesinde Mesleki Eğitim Altyapısının Geliştirilmesi Programı kapsamında, Kolombiya Boyaca Atölye Okulunda gerçekleştirilen proje sayesinde; kültürel ve tarihi mirasın korunması, restorasyon, inşaat ve tadilat alanlarında eğitim gören öğrencilerin yüksekte güvenli çalışma sertifikası alabilmeleri sağlandı. Destek sayesinde 700'den fazla kişiye ücretsiz olarak özellikle tarihi mirasın korunmasına yönelik mesleki eğitim sağlanabilecek. Donanım desteği, ulusal düzenlemelere uygun, yüksekte güvenli çalışma iskelesinin inşası, asma iskele, paraşüt tipi emniyet kemerleri, çelik kanca gibi teçhizatı içermektedir.

Proje öncesinde ancak sınırlı sayıda öğrenci tadilat ve restorasyon alanında güvenli çalışma sertifikası alabilirken, TİKA’nın desteği ile kurulan Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitim-Uygulama Alanı bu alanda çalışacak yüzlerce öğrenciye umut oldu.

Kolombiya Kültür Bakanlığınca ülke genelinde 2009 yılından bu yana yürütülen Meseleki Atölye Okulları Projesi kapsamında 10 faklı Atölye Okulunda; geleneksel meslekler ve zanaatlar (restorasyon, geleneksel inşaat teknikleri ve inşaat malzemesi yapımı, gastronomi, yerel mutfaklar, ahşap işlemeciliği gibi) öğretilmekte, ayrıca kültür ve girişimcilik dersleri verilmektetir.

Projenin teslim töreninde konuşan Kolombiya Kültür Bakanı Felipe Buitrago şunları söyledi: “TİKA'nın desteği, Kolombiya Atölye Okullarındaki genç çıraklarımızın üretim sektörüne eklemlenmesine, rekabetçi niteliklerinin artmasına ve mirasımızın korunmasına büyük katkı sağladı. Türkiye hükümetinin TİKA aracılığıyla gerçekleştirdiği bu işbirliği, Kolombiya’da Atölye Okullarında yetişen çırakların, yüksekte güvenli çalışma konusunda eğitim ve sertifika alabilmelerini mümkün kıldı”.

Boyaca Valisi Ramiro Barragán ile Tunja Belediye Başkanı Luis Alejandro Fúneme’nin de katıldığı törende, Atölye Okulu Müdürü Nancy Camacho Pérez; “Genç çıraklarımızın, tarihi ve geleneksel yapılarımızın korunması ve kurtarılması için çalışmaya devam edebilmeleri bizler için çok önemliydi. Yükseklerde güvenle yürüyebilmek, bu salgın döneminde, durmak yerine zorlukları aşabilmek için bizlere yeni ümitler verdi” ifadeleriyle hislerini dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA, Filistin'de Ramazan Ayı Boyunca 14 bin 500 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin'de ihtiyaç sahibi 14 bin 500 aileye gıda kolisi dağıtacak. TİKA'nın Filistin Koordinatörlüğü tarafından bu Ramazan ayında 9 bin gıda kolisi Batı Şeria'da, 5 bin 500'ü de Gazze...