Haberler

20 Ağustos 2020

TİKA’dan KKTC’de Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından dezavantajlı gruplara eğitim veren ve kadınların çalışma hayatına katılmaları için faaliyet yürüten Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin (ZAYDER) dikiş atölyesine 15 adet dikiş-nakış makinesi ile gerekli diğer ekipmanlar temin edildi.  

TİKA'nın desteğiyle kurulan ZAYDER Dikiş Atölyesi’ndeki teslim törenine, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TİKA Lefkoşa Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert ve dernek gönüllüleri katıldı.

Büyükelçi Başçeri, burada yaptığı konuşmada, TİKA Lefkoşa Program Koordinasyon Ofisi'nin bugüne kadar genelde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarıyla çalışmalar yürüttüğünü hatırlatırken, ZAYDER'e sağlanan destekle bir sivil toplum kuruluşuyla anlamlı bir faaliyet gerçekleştirdiğini söyledi. ZAYDER atölyesinin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik eden Başçeri, bu mekanı ZAYDER'e kiralayan Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve kadınların üretime katkıda bulunduğu böyle bir ortamın oluşturulmasına destek olan TİKA Lefkoşa Ofisine teşekkür etti.

Başçeri, "ZAYDER atölyesindeki hanımlar, okullarda ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı'nda kullanılmak üzere maske üretimi yapıyor. Onlara da vermiş olduğu katkılar için çok teşekkür ediyorum. İnşallah TİKA, bundan sonraki dönemde de hayır amacıyla ve kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının TİKA Lefkoşa Ofisine getirdiği projeleri desteklemek için elindeki tüm imkân ve kaynakları kullanacaktır." dedi. 

ZAYDER Dikiş Atölyesi'nde 27 kadın hem eğitim alıyor hem de üretim yapıyor.  ZAYDER’in KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının siparişi üzerine ilk etapta 10 bin maske üretmesi ve bu yıl toplamda 120 kadına eğitim vermesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Venezuela’da Anne Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Venezuela’nın La Guaria eyaletinde bulunan Ana Terasa de Jesus Ponce Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin yenidoğan yoğun bakım ünitesi yenilenerek Türkiye’den tedarik edilen medikal ekipman ve cihazlar birlikte...