Haberler

09 Haziran 2015

TİKA’dan Kırgızistan İstatistik Kurumuna Eğitim

Kırgızistan ile Türkiye arasında istatistik alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) işbirliğinde Kırgız Cumhuriyeti Millî İstatistik Kurumu (KCMİK) yönetici ve personelleri için 2015 yılında da çeşitli alanlarda eğitim programları düzenlenmeye devam edilmesi kararlaştırıldı.

Kırgızistan ile Türkiye arasında her alanda üst düzeyde seyreden ve olumlu ilerleyen işbirliği çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. İki ülke arasında istatistik alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, TİKA ve TÜİK işbirliğinde KCMİK yönetici ve personelleri için çeşitli alanlarda eğitim programları düzenlenmesi kararlaştırıldı.

KCMİK tarafından 2015 yılı için öncelikli alanlar olarak belirlenen Turizm İstatistikleri ve Tarım İstatistikleri ile başlayan eğitim programlarından olumlu sonuçlar alındı.

İlki Ankara’da düzenlenen Turizm İstatistikleri eğitim programına KCMİK bünyesinde görevli bölüm başkanları ve ekonomistlerden oluşan 5 kişilik Kırgız heyet katıldı. Turizm İstatistikleri Metodolojisi, Türkiye’de Yurtiçi Turizm İstatistikleri, Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması, Inbound Turizm İstatistikleri ve Outbound Turizm İstatistikleri alanlarında verilen eğitimlere katılan Kırgız heyet, programdan memnun ayrıldı.

Yine KCMİK tarafından talep edilen Tarım İstatistikleri eğitim programı ise Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi. Program kapsamında, Bitkisel Üretim İstatistikleri (alan çalışmaları soru kâğıdı hazırlama, kontrol ve analiz aşamaları), Hayvansal Üretim İstatistikleri (alan çalışmaları soru kâğıdı hazırlama, kontrol ve analiz aşamaları), tarım istatistikleri konusunda ileride yapılacak faaliyetler, tarım istatistikleri için bütünleştirilmiş ekonomik hesaplar, Tarımsal İşletme Kayıt Sistemi oluşturulması, Tarımsal Hesaplar ve Fiyatlar konularında eğitimler verilerek ülkenin tarım istatistikleri altyapısının güçlendirilmesi amaçlandı.

TİKA ve TÜİK işbirliğinde Türkiye ve Kırgızistan’da gerçekleştirilen her iki eğitim programının da kendileri için oldukça faydalı ve işlevsel olduğunu dile getiren Kırgız yetkililer, TİKA’ya ve TÜİK’e teşekkür ettiler.

Sonraki Haber

Kabil Lamai Şehit Okulu'na Konferans Salonu ve Çocuk Parkı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lama-i Şehit Kız Lisesinin konferans salonunun tadilat ve tamiratı yapılırken okul içinde bir de çocuk parkı kuruldu. Teslim törenine Afganistan Parlamentosunda Sağlık Komisyonu Başkanı Enayetullah Babür Farahmand,...