Haberler

14 Aralık 2022

TİKA’dan Kırgızistan’da Tarımsal Kooperatifçilik Eğitimlerine Destek

Kırgızistan’da tarımsal kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle düzenlenen Kooperatifçilik Eğitimleri’nin 2022 dönemi tamamlandı.

Kırgızistan Skryabin Kırgız Milli Tarım Üniversitesi İktisat ve Bilgi Sistemleri Fakültesi’nde TİKA tarafından kurulan Kooperatifleri Destekleme Bilgi ve Danışmanlık Merkezi bünyesinde kooperatifçilik eğitimi alan 120 Kırgız çiftçi sertifika almaya hak kazandı.

Çevrimiçi olarak düzenlenen sertifika törenine; Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Tarımda Mekanizasyon, Yenilikçi Kooperatifler ve İşbirliği Daire Başkan Yardımcısı Cırgalbek Bardıbayev, TİKA Dışilişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, Kırgız Milli Tarım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Almazbek İrgaşev, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ve Kooperatifleri Destekleme Bilgi ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Venera Kocogulova’nın yanı sıra  eğitimciler ile ülkenin çeşitli bölgelerinden çiftçiler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Tarımda Mekanizasyon, Yenilikçi Kooperatifler ve İşbirliği Genel Müdür Yardımcısı Bardıbayev, kooperatiflerin Kırgızistan ekonomisi için öneminin altını çizerek projeye destek olan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Dış ilişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Tanyeli, katılımcılara Türkiye’nin Bursa şehrindeki “Marmara Birlik” ve Konya’daki Pancar Kooperatiflerinin başarısından söz ederek Kırgızistan’da da bir büyük kooperatif oluşturma zamanının geldiğini ve bu arzunun en kısa sürede gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi.

Skryabin Kırgız Milli Tarım Üniversitesi Rektör Yardımcısı İrgaşev ise üniversite bünyesinde kurulan Kooperatifleri Destekleme Bilgi ve Danışmanlık Merkezi’nin getirdiği avantajlara ve faydalara değinerek çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağladığını söyledi.

TİKA’nın kurduğu Kooperatifçilik Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin 2019 yılında tamamlanmasının ardından Türkiye’den giden tarım uzmanları tarafından üniversitede görevli 20 öğretim üyesine kooperatifçilik alanında “Eğiticilerin Eğitimi Programı” uygulanmıştı. Eğitim alan öğretim üyeleri de üç senelik süreçte Kırgızistan’ın tüm bölgelerinden katılan 400’e yakın çiftçiye verdi.

Sonraki Haber

Komorlar Birliği, TİKA Desteğiyle Modern Radyo Stüdyosuna Kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Komorlar Birliği’nde yayın yapan Sawtul Al-Haq radyosunun stüdyosu yenilenerek ülkenin en modern radyosu haline geldi. Doğu Afrika’da bir ada ülkesi olan Komorlar Birliği’nde, 2015 yılında kurulan Sawtul...