Haberler

17 Şubat 2020

TİKA‘dan Kırgız Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Skryabin Kırgız Milli Tarım Üniversitesi bünyesinde kurulan Kırgızistan’ın ilk Kooperatifçilik Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde 32 ilden gelen tarım uzmanlarına yönelik ilk eğitimler gerçekleştirildi.

Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığı iş birliğinde, TİKA’nın desteğiyle Skryabin Kırgız Milli Üniversitesi bünyesinde kurulan Kooperatifçiliği Destekleme, Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde bir günlük “Kooperatifçilik Eğitimi” programı düzenlendi. Kırgızistan’ın İl Tarımsal Kalkınma Müdürlerine yönelik düzenlenen programa 32 ilden katılım sağlandı.

Eğitimde, Eğitim Merkezinin açılış tarihi ve faaliyetleri, kooperatifçiliğin dünyada gelişimi ve Kırgızistan kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatifçiliğin temel ilkeleri, kooperatifçiliğin tanımı, kooperatiflerin kuruluşunda göz önünde alınması gereken hususlar, kooperatiflerde tedarik ve pazarlama, eski kooperatifçilik sistemi, mevcut kooperatiflerin durumu ve sorunları gibi konular ele alındı.

K.C. Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanı Erkinbek Çoduyev eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kırgızistan arasında tarım alanında iş birliğinin arttırılması ve kooperatifçiliğin geliştirilmesine sağladığı katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür etti. TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatörü Ali Muslu ise önümüzdeki süreçte bölgelerde 10, Bişkek şehrinde 7 kooperatifçilik eğitiminin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kırgizistan Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığının talebi üzerine TİKA’nın desteğiyle kurulan Kooperatifçiliği Destekleme, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi 4 Kasım 2019 tarihinde resmi olarak açılmış ve faaliyetlerine başlamıştı.

 

 

Sonraki Haber

TİKA Ukrayna’da Çocuklar İçin Duyusal Oda Kurdu

Kiev Solomyanskıy Semti 4 No’lu Çocuk Klinik Hastanesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile kurulan duyusal odalar hizmete açıldı. Kiev Solomyanskiy Semti 4 Nolu Çocuk Klinik Hastanesinde TİKA’nın desteği ile duyusal odalar...