Haberler

09 Aralık 2021

TİKA’dan Kiev’e Taşınan Kırım Tatar Kadınlarına Bilgisayar Destekli Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kırım Ailesi Kültür Merkezinde Kiev’e taşınan Kırım Tatar kadınlarına yönelik bilgisayar, yazıcı, bilgisayarlı otomatik nakış makinesi, ütü, kumaş ve sarf malzemeleri gibi çeşitli donanım ürünleri tedarik edilerek bilgisayar destekli dikiş nakış kursları düzenlendi.

Kırımlı ressam, dekoratif ve uygulamalı sanat uzmanı, kıyafet tasarımcısı Mayre Lyumanova tarafından iki ay süre ile verilen kurslarda eğitim alan 24 kursiyer, nakış desenlerinin anlamları, çeşitleri, özellikleri ve kullanımı hakkında bilgi edindi. Eğitim sonunda her kursiyer özel bir bilgisayar programında Kırım Tatarlarına özgü nakış desenleri çizerek, kumaşa bir desen aktarabilme becerisini edindi.

Kiev’e taşınan Kırım ailelerine yönelik gerçekleştirilen proje ile Kırım Tatarlarının kültürlerinin korunması ve aynı zamanda, Kırım Tatar kültürünün tanıtımına da katkı sağlanması hedeflendi. Aynı zamanda eğitim alan Kırım Tatar Kadınları istihdama da katılarak hanelerine gelir sağlayabilecek.

Proje hakkında konuşan “Kırım Ailesi” STK’sı Başkanı Anife Kurtseitova, nakış kurslarının büyük talep gördüğünü, kurslarda alınan bilgilerinin ileride daha çok insana ulaşacağı ümidini dile getirdi.

Sonraki Haber

Türk Cumhuriyetlerinin 30. Kuruluş Yıl Dönümleri Ankara'da Kutlandı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Türk Dünyası Parlamenterler Birliği ve Türkiye Politik ve Stratejik Araştırmalar Vakfının (TÜRPAV) düzenlediği “Türk Cumhuriyetlerinin 30. Kuruluş Yıl Dönümleri Kutlama Programı ve Paneli”  Ankara Türk Ocağı Resim ve Heykel...