Haberler

14 Kasım 2019

TİKA’dan Keşmir Okullarına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’ın kontrolündeki Azad Cammu ve Keşmir'in Rawalakot ve Banjosa bölgelerinde, yaklaşık 550 öğrencinin eğitim gördüğü iki okulun donanımını gerçekleştirdi.

TİKA ve Keşmir Eğitim Vakfı iş birliğinde yürütülen projenin açılış törenine Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Mesud Khan, T.C. İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, TİKA Pakistan Koordinatörü Gökhan Umut, Pakistan Ekonomik İlişkiler Birimi Koordinatörü Numan Kundi, çok sayıda üst düzey yetkili ve Keşmir Eğitim Vakfı’ndan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Cumhurbaşkanı Mesud Khan, törende yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin Azad Cammu ve Keşmir için yaptıklarından dolayı teşekkür ederek, "Keşmir depreminden sonra Türkiye herkesten önce oradaydı. Kurtarma, rehabilitasyon ve yeniden inşa sürecinde harika işler yaptılar. Bugün Muzafferabad'da Türk Meydanı, Türk binası diye adlandırılan yerler var." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Keşmir sorununa verdiği öneme de dikkat çeken Khan ayrıca, "Erdoğan, birkaç yıl önce Pakistan'a geldiğinde mecliste bir konuşma yaptı ve Keşmirlilerin kendi kaderini belirlemesi gerektiğini söyledi. Ardından Hindistan'a gitti ve bu konuyu orada yeniden gündeme getirdi. Son olarak 5 Ağustos 2019 tarihindeki Hindistan'ın Cammu Keşmir adımından sonra da Birleşmiş Milletler toplantısında cesurca konuyu dile getirdi." ifadelerini kullandı. Bunların yanı sıra, TİKA’nın Pakistan’daki faaliyetlerini yakından takip ettiğini de belirten Khan, özellikle eğitim alanında TİKA’nın katkılarının çok önemli olduğunu vurguladı.  

Büyükelçi Yurdakul da zaman zaman Khan ile bir araya gelerek Azad Cammu ve Keşmir'deki eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için yapılacakları tartıştıklarını belirtti. TİKA başta olmak üzere, tüm Türk kurum ve kuruluşları ile dost ve kardeş ülke Pakistan’ın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların temel bir vazife olarak yürütüldüğünü söyleyen Yurdakul, " Türkiye, Pakistan ve Azad Cammu ve Keşmir'in bir sıkıntısı, üzüntüsü ya da mutluluğu olduğunda her birinde yaşayan vatandaşlar bunu yüreğinde hisseder ve aramızdaki fiziki mesafeler sıfıra iner." diye konuştu

Törende bir konuşma yapan TİKA Pakistan Koordinatörü Umut ise TİKA'nın yürüttüğü faaliyetlerden bahisle Pakistan'da ekonominin, tarımın, mesleki eğitimin ve sağlık hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlama gayretinde olduklarını dile getirdi.

Törende konuşmaların ardından Keşmir Eğitim Vakfı okullarında eğitim gören öğrencilerin sergilediği Türkçe, Keşmirce müzik performansları ve dans gösterilerde renkli görüntülere sahne oldu.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'teki Tarihi Medrese TİKA Tarafından Restore Ediliyor

Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Travnik şehrinde bulunan tarihi Elçi İbrahim Paşa Medresesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen proje ile aslına uygun olarak restore ediliyor. Osmanlı döneminde 77 vezir çıkaran ve halk...