Haberler

19 Haziran 2018

TİKA’dan Kenya’da Sel Mağdurlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’da sel mağduru ailelere gıda, kıyafet ve hijyen kiti desteğinde bulundu

TİKA,  Kenya’nın başkenti Nairobi'de özellikle de çocuklarına bakmakla yükümlü kadınların yönettiği hane halklarını hedefleyen program kapsamında, Eastleigh Mahallesinde Biafra Camii'nde 150 aileye gıda yardımında bulundu. Türk halkının hediyesinin takdim edildiği törende söz alan ihtiyaç sahipleri uzun vadede gelir getirici projelerin öneminden bahsederken acil olarak günlük gıda temininde yaşadıkları zorlukların üstesinden gelecek bu yardım için teşekkür etti.

Diğer taraftan bu yıl selden etkilenen Nairobi’ye 2 saat uzaklıktaki Masaai kabilesinin yoğun olarak yaşadığı Kajiado eyaletinde de 250 hane halkına yardımda bulunuldu. Kajiado Jamia Mescidinde yapılan dağıtımda Müslümanların yanı sıra Müslüman olmayan ihtiyaç sahiplerine de ulaşıldı. Ayrıca Bisil kasabasında ve Kajiado Kuzey bölgesine, Nairobi’ye 3 saat uzaklıktaki Nakuru bölgesinde Müslüman ve Hristiyanların yaşadığı Lang Langa gecekondu mahallesinde de 100 aileye gıda dağıtımı gerçekleştirildi.

Dünya Gıda Programı raporuna göre (WFP, 2017) Kenya'da kronik gıda güvensizliği, sağlık hizmetlerine sınırlı erişim, yetersiz sağlık ve hijyen koşulları özellikle küçük çocuklar için optimal bakım ve beslenme şartlarını zorlaştırıyor. Buna göre Kenyalı çocukların dörtte biri gelişim geriliği yaşamakta aynı yaştaki akranlarına göre zihni ve bedeni gelişimi geriden takip ediyor. Bu sürecin ileriki yaşlarda genellikle geri dönüşümü sağlanamıyor. Kenya'da akut gıda güvensiz olanların sayısı, Mayıs 2018 de 2.6 milyon kişi olarak tahmin ediliyor.

Solai Kasabası ve Solai Barajı Mağdurlarına Destek

Nakuru’nun kahve ve kesme çiçek üretiminin yapıldığı Solai kasabasında bu alanlara su sağlamak için yapılan kaçak barajın aşırı yağışlar nedeniyle patlaması sonucu 50’den fazla kişi hayatını kaybetmiş yaklaşık 450 hane selden doğrudan etkilenmişti.

Türk halkının dayanışmasını paylaşmak üzere TİKA Solai kasabasındaki halkla bir araya geldi. Facianın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan ekip hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret etti.

Gıda ve kıyafet yardımının ulaştığı bölgede özellikle kadın ve çocukların temizlik ihtiyaçlarına yönelik hijyen kiti ve battaniye en fazla etkilenen 150 aileye dağıtıldı. Felaketin yardım koordinasyonunu üstlenen Kenya Kızılhaç’ı Nakuru Eyaleti ve yerel yöneticilerle organize edilen etkinlikte Nakuru Eyalet Parlamentosu üyesi ve Solai bölgesi Senato üyesi Dr. Ptere Mbae TİKA’ya ve Türk halkına bu anlamlı dayanışmalarından dolayı teşekkür ederek, yardımı bizzat gelip dağıtmalarının bölge halkı tarafından takdirle karşılandığını ifade etti. Dağıtımın ardından çoğunluğu Hristiyan olan kasabanın ileri gelenleri Türk halkına ve diğer tüm felaket mağdurlarına dua etti.

Sonraki Haber

Arnavutluk Kukes Şehrine Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un Kukes şehrinde bulunan Sosyal Hizmetler’in ana binası içerisinde yer alan Otizm Merkezi’ne donanım desteği sağlandı. Arnavutluk’ta sivil altyapıların geliştirilmesine yönelik olarak TİKA, Arnavutluk Çocuklar Vakfı Başkanı...