Haberler

05 Haziran 2023

TİKA’dan Kenya’da Kuraklıkla Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının destekleriyle Kenya’nın Embu eyaletinde toplam 20 su havuzu kuruldu.

Kuraklığın ulusal felaket olarak ilan edildiği Kenya’da, bu durumdan etkilenen iş kollarının başında tarım sektörü geliyor. Ekinlerini sulamakta zorlanan Kenyalı çiftçilerin tarımsal ve günlük kullanım için gerekli su ihtiyacının karşılanması ve yerli halkın kuraklıkla mücadelesine destekte bulunmak amacıyla Embu eyaletinde toplam 20 su havuzunun kurulumunu tamamladı.

8m/6m ebatlarında ve 2m derinlikte kazılmış olan bu su havuzu, geçim kaynağı tarım olan yerli halkın, suya ulaşma sorununa çözüm olması öngörülüyor.

Sustainable Agriculture Community Development Programme (SACDEP) isimli sivil toplum kuruluşu ile iş birliğinde gerçekleşen Geomembranlı ve Gölgelikli Yağmur Suyu Depolama Çözümleri Kurulması Projesi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılış törenine; Mbeere North Bölgesi Tarım İşleri Sorumlusu Samson Njagi, SACDEP Direktörü Ngugi Mutura, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ve çiftçiler katıldı.

Mbeere North Bölgesi Tarım İşleri Sorumlusu Njagi buradaki konuşmasında TİKA’ya ve emeği geçenlere teşekkür etti.

TİKA Nairobi Koordinatörü Ümütlü de su havuzlarının, kuraklıkla mücadeleye, bölge tarımına ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olumlu ve önemli katkılar sunacağını kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İşbirliğinde Tacikistan’daki Gençlere Gazetecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde Tacikistan’da gençler için gazetecilik eğitimleri verildi. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen iki ayrı eğitimde 180 öğrenciye, sosyal medyada içerik üretimi, hikaye anlatımı,...