Haberler

05 Haziran 2023

TİKA’dan Kenya’da Kuraklıkla Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Centres for Health & Education Programmes (CHEPs) isimli sivil toplum kuruluşu iş birliğinde Kenya’nın kuraklıkla mücadele eden Chakama bölgesinde temiz su göletleri kuruldu.

2021 yılında kuraklığın ulusal felaket ilan edildiği Kenya’nın Kilifi eyaletinde bulunan Chakama bölgesinde TİKA ve CHEPs iş birliğinde 3 adet gölet ve depolama sistemi kuruldu. Her biri 150.000 litre kapasiteli göletler, bölge halkının günlük su ihtiyacını karşılamasının yanında kuraklıkla mücadelede önemli bir işlev görecek.

Proje kapsamında göletlerde biriken suyun muhafaza edilmesi ve buharlaşmaması için gerekli sistemler kuruldu. Her bir gölet için su tankı ve güneş enerji sistemi temin edildi. Güneş enerjisi ile çalışan pompalama sistemi aracılığıyla göletlerde biriken su, depolama tanklarına aktarılabilecek. Kurulan sistem ile çatılardan gelen yağmur suyu da oluklar vasıtasıyla depolanabilecek.

Küçük su göletleri ve depolama sistemi aracılığıyla kuraklıkla mücadele eden Chakama bölgesi halkının temiz suya erişiminin kolaylaştırılması amaçlanırken, projenin yağmur suyunun kullanımına dair bölge halkına örnek oluşturması hedefleniyor.

Chakama bölgesinde gerçekleştirilen proje teslim törenine, CHEPs Direktörü Muhsin Sheriff, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ve bölge halkı katıldı.

TİKA Nairobi Koordinatörü Ümütlü yaptığı konuşmadan projenin kuraklıkla mücadeleye, bölge halkının suya erişimini kolaylaştırmasına ve yaşam koşullarını iyileştirilmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

CHEPs Direktörü Muhsin Sheriff ise kritik bir zamanda tamamlanan ve kendileri için hayati bir önem taşıyan proje için Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İşbirliğinde Tacikistan’daki Gençlere Gazetecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde Tacikistan’da gençler için gazetecilik eğitimleri verildi. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen iki ayrı eğitimde 180 öğrenciye, sosyal medyada içerik üretimi, hikaye anlatımı,...