Haberler

04 Haziran 2017

TİKA’dan Kenya’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya'nın Siaya Eyaleti’ndeki işsiz kadınlara gelir imkanı sağlamak amacıyla dikiş makinesi desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kenya’da kadın istihdamının desteklenmesine yönelik gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA Kenya'nın Siaya Eyaleti’ndeki işsiz kadınlara gelir imkanı sağlamak amacıyla yaklaşık 150 adet dikiş makinesi desteğinde bulundu.

Söz konusu bölge Kenya'nın batısındaki Victoria Gölü kıyılarında yer alıyor. Bölge kadınlarının %48’i her hangi bir işe sahip değil. Kadınların iş sahibi olmalarını sağlayacak dikiş makinalarının teslim törenine Türkiye Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke, TİKA Nairobi Koordinatör Yardımcısı Ahmat Emre Güç ve yerel yetkililer katıldı.

TİKA Nairobi Koordinatör Yardımcısı Ahmet Emre Güç yaptığı açıklamada, dikiş makineleri ve malzemelerinin Siaya Eyaleti’ndeki maddi olarak zor durumda olan ve genellikle dul olan kadınlara hibe edildiğini,  bu kadınların terzilik işlerine başlayarak sürdürülebilir biçimde kadın istihdamının desteklenmesine olanak sağlandığını belirtti.

Türkiye Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke ise kadının toplumdaki yerinin önemine vurgu yaparak kadını güçlendirmenin toplumu güçlendirmek anlamına geleceğini ifade etti. Büyükelçi Eke, TİKA Nairobi Koordinatör Yardımcısı Güç ile birlikte dikiş makinelerini kadınlara teslim etti.

Sonraki Haber

Karadağ’da Nikşiç Şehir Merkezine Engelli Rampaları Yapımı “Eşitliğe Giden Yol” Projesi Başlıyor

Karadağ’ın en büyük ikinci şehri konumundaki Nikşiç şehrinin yaya geçişlerinin ve kavşaklarının engellilere uyumlu hale getirilmesi için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından başlatılan engelli rampaları yapımı projesine ilişkin protokol ve yer teslim töreni...