Haberler

17 Mayıs 2016

TİKA’dan Kazak Öğretim Üyelerine Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi öğretim üyeleri için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bir haftalık eğitim programı düzenlendi.

1994 yılında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in teşviki ile kurulan Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi, özellikle hukuk ve ekonomi alanlarında eğitim vermekte olup 5000'den fazla öğrenciye sahip. Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi, Türkiye'deki hukuk eğitimini görmek, yüksek eğitim kurumlarının tecrübelerini paylaşmak amacıyla Cumhuriyet öncesi Osmanlı Devleti'nin hukuk sistemi ile Cumhuriyet sonrası dönemdeki hukuk sistemi hususunda öğretim üyeleri için bir eğitim programı düzenlenmesine ilişkin olarak TİKA’dan destek talebinde bulundu.

Bu çerçevede; daha önce Kazakistan Kamu Yönetimi Akademisi Savcılık Enstitüsü eğitim programı için işbirliği yapılan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde program gerçekleştirildi. Söz konusu program kapsamında Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı başkanlığında 10 kişilik bir öğretim üyesi heyeti Türkiye’ye geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilen program kapsamında Kazak öğretim üyelerine Türk kamu ve idari hukuk tarihi, borçlar, medeni ve ceza hukuku, Türkiye ve uluslararası hukuk ile Kazak mahkemelerinin kararlarının Türkiye’de tanınması başlıklarında seminerler düzenlendi.

Söz konusu çalışma program kapsamında taraflar arasında öğrenci değişim programına ilişkin bir memorandum da imzalanarak, Üniversiteler arasında işbirliğinin devamı için görüş birliğine varıldı.

Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi öğretim üyelerine yönelik programın sonunda düzenlenen sertifika töreninde Rektör Yardımcısı Pirzadayev Arman Nurgabıloğlu; TİKA’ya ve İstanbul Üniversitesine teşekkürlerini ileterek programdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nurgabıloğlu hem TİKA hem de İstanbul Üniversitesi ile işbirliği çalışmalarının devamı konusunda da istekli olduklarını kaydetti.

Kapanış töreninde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fethi Gedikli de TİKA’nın eşgüdümü ve desteğinde Kazak Sosyal Hukuk Üniversitesi ile işbirliği çalışmalarını başlatmış olmaktan dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek TİKA’ya katkılarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Sonraki Haber

2. Balkanlarda İrfan Ocakları Kültür Buluşmaları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar’da İrfani geleneğimizin ve kültürel mirasımızın korunmasına katkı sunmaya devam ediyor. TİKA, Balkanlar’daki kültür diplomasimizin en önemli unsurları olan somut ve soyut kültür varlıklarımızın ihyası yönündeki çalışmalarını bütüncül...