Haberler

27 Kasım 2023

TİKA’dan Karadağ Emniyet Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği” projesi kapsamında, Karadağ’ın çeşitli şehirlerinde görevli emniyet mensuplarına “Terörizme Karşı Önemli Tesisleri Koruma Eğitimi” verildi. 

TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Türkiye'nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki emniyet teşkilatları ile gelecekte gerçekleştirilecek ortak çalışmalara temel oluşturulabilecek uygun bir zemin hazırlanması, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi amacıyla yürütülen ''Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi''  2012 yılından bu yana Karadağ’da başarıyla devam ediyor.

TİKA organizasyonuyla gerçekleştirilen proje kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen 3 üst düzey yetkili tarafından Danilovgrad şehrinde bulunan Karadağ Polis Akademisi’nde Karadağ Emniyet Müdürlüğü’nün emniyet mensuplarına bir haftalık program dahilinde “Terörizme Karşı Önemli Tesisleri Koruma Eğitimi” verildi.

Eğitim programının tamamlanmasının ardından düzenlenen kapanış törenine, T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Barış Kalkavan, Karadağ Emniyet Genel Müdürü Nikola Terziç, TİKA Karadağ Koordinatörü Nihal Ersoy ve Karadağ emniyet mensupları katıldı.  

Karadağ Emniyet Genel Müdürü Terziç kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türk polisinin tecrübelerinin Karadağlı polislere aktarılmasının Karadağ için çok önemli olduğunu belirterek, başarıyla tamamlanan polis eğitim işbirliği projesi için ülkesi ve Karadağ Emniyet Müdürlüğü adına Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

T.C. Karadağ Büyükelçisi Barış Kalkavan ise TİKA’nın Karadağ’da hayatın her alanında proje ve faaliyetler yürüttüğünü ve Türkiye’nin her alanda sahip olduğu bilgi birikim ve tecrübelerini Karadağ’a aktarmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

 

Sonraki Haber

TİKA, Senegal’de Deri İşleme Eğitim Merkezi Kurulmasına Destek Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Senegal’de faaliyet gösteren Deri ve Tekstil Ürünleri Mesleki Eğitim Okulunda “Deri İşleme Eğitim Merkezi” kuruldu. TİKA’nın destekleriyle Türkiye'den getirilen modern deri işleme makineleri, Senegal'in Thies şehrindeki Meslek...