Haberler

19 Şubat 2016

TİKA’dan Karadağ’ın Sağlık Altyapısına Önemli Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ Devlet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne ait röntgen odasının tadilatı gerçekleştirerek Ortopan Cihazı ve ekipmanları ile donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA Karadağ’da projelerine devam ediyor. Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da bulunan ve ülkenin tek diş hekimliği fakültesi konumundaki Karadağ Devlet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki eğitim ve tedavilerde kullanılmak üzere TİKA tarafından temin edilen Ortopan cihazı ve ekipmanları, düzenlenen törenle fakülte yetkililerine teslim edildi.

Söz konusu açılış törenine, T.C. Karadağ Büyükelçisi Sayın Serhat Galip, Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Goran Nikoliç, Diş Hekimliği Fakültesi Bölüm Başkanı Jasminka Andjeliç, Karadağ Sağlık Bakanlığı temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip; Türkiye olarak her zaman Karadağ halkının yanında olduklarını vurgulayarak, söz konusu projenin hem tedavi görecek olan hastalara hem de Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Bölümünde öğrenim gören öğrencilere önemli katkı sağlayacağını belirtti. Büyükelçi Galip, TİKA’nın Karadağ’ın her bölgesinde etkin ve yerinde projeler gerçekleştirdiğini ifade ederek, tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen Diş Hekimliği Fakültesi röntgen odasının Karadağ halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise törende yaptığı konuşmada, söz konusu cihazın Karadağ’daki devlet hastanelerinde bir ilk olduğunu ifade ederek, panoramik diş röntgeni çekmek için kullanılan Ortopan cihazının Karadağ’da sadece özel hastane ve kliniklerde olması sebebiyle bu hizmetin bugüne kadar ücret karşılığında alındığını belirtti. Gerçekleştirilen projeyle panoramik diş röntgeni çekimlerinin bundan böyle fakülte bünyesinde ücretsiz olarak yapılacağını söyleyen Yazıcı, tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen röntgen bölümünün, Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin uygulamalı eğitimleri için de önemli bir imkan sağlayacağını kaydetti.

 Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Goran Nikoliç ise yaptığı konuşmada, TİKA’nın daha önce de Acil Servisin tadilat ve donanımını gerçekleştirerek büyük bir proje gerçekleştirdiğini belirterek, Karadağ’da sağlık alanında yaptığı tüm desteklerden dolayı TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirtti. Söz konusu desteğin devlet hastanelerinde bir ilk olması yönüyle büyük öneme sahip olduğunu ve devlet tarafından sağlanan diş sağlığı hizmetleri alanında önemli bir eksikliği giderdiğini kaydeden Dekan Nikoliç, tadilat ve donanımı gerçekleştirilen röntgen bölümünün hem fakülte hem de hastane tarafından ortak olarak kullanılacağını, bu şekilde tüm hastaların bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabileceklerini kaydetti.

Söz konusu proje sayesinde, yılda yaklaşık 5.000 hastanın panoramik diş çekim hizmetinden ücretsiz olarak faydalanması öngörülüyor.

Sonraki Haber

Türkmenistan’da Diplomatlar Günü Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü işbirliğinde Türkmenistan’da Diplomatlar Günü kutlandı. Türkmenistan 2009 yılından bu yana alınan kararla her yıl 18 Şubat tarihini “Diplomatlar Günü” olarak kutlamakta olup,...