Haberler

07 Haziran 2021

TİKA’dan Karadağ’da Temel İtfaiye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’da Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında “Temel İtfaiye Eğitimi” verildi.

TİKA tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı işbirliğinde geliştirilen “Temel İtfaiye Eğitimi”, Karadağ’ın Gusinje, Plav, Berane ve Zabljak belediyelerinde görevli toplam 20 itfaiye-kurtarma personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Altı günlük eğitim programı kapsamında yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında teorik eğitimler verildi. Teorik eğitimin sonunda uzman eğitmenlerin gözetiminde bir tatbikat gerçekleştirildi. Ayrıca eğitim sürecinde Karadağ’da bulunan heyet,  Plav, Gusinje ve Berane Belediye Başkanlarına nezaket ziyaretinde bulunarak, belediyelerin itfaiye birimlerinde teknik inceleme gerçekleştirdi.

Altı günlük teorik eğitimi ve tatbikatı başarıyla tamamlayan Karadağlı itfaiye personellerine Gusinje Belediye Meclisi’nde düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi. Sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Gusinje Belediye Başkanı Anela Çekiç, daha önce TİKA Başkanlığı’nın Gusinje Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’na ekipman ve donanım desteği verdiğini, düzenlenen eğitimin bu açıdan bir önceki projeyi tamamlayıcı bir özelliği olduğunu ifade etti. Gerçekleştirilen proje için TİKA Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na teşekkür eden Çekiç, Gusinje Belediyesi olarak TİKA ile farklı sektörlerde işbirliğinin devam etmesini istediklerini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Şube Müdürü Latif Erdoğan, yaptığı konuşmada, teorik ve uygulamalı derslerden oluşan altı günlük zorlu eğitimde gösterdikleri gelişim ve gayretlerinden dolayı tüm katılımcıları tebrik ederek, TİKA’ya eğitimin organizasyonundan dolayı teşekkür etti.

Törende konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Abdurrahman Toprak, TİKA’nın Karadağ’da 2007 yılından bu yana tarım, sağlık ve eğitim gibi çeşitli sektörlerde 400’den fazla proje gerçekleştirdiğini ifade ederek, kamu kurumlarının kapasitesinin geliştirilmesi ve iki ülke arası işbirliğinin artırılmasına yönelik projelere büyük önem verildiğini belirtti. İlerleyen dönemde Karadağ’daki diğer belediyelerin itfaiye personellerine de aynı eğitimi vermek istediklerini belirten Toprak, eğitime katılan itfaiye personellerine teşekkür etti.

Afet ve acil durumlar karşısında işbirliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edilmesi planlanıyor.  

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Özel Gereksinimli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Saraybosna’da özel gereksinimli çocuklara terapi hizmeti sunan Dobro Djelo Gençlik Derneğine Neurofeedback cihazı desteği sağlandı. Başkent Saraybosna'nın Novi Grad Belediyesinde 2016 yılından itibaren resmi olarak faaliyet...