Haberler

18 Mayıs 2020

TİKA’dan Karadağ’da Gıda ve Hijyen Destek Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Balkanlarda Koronavirus salgınına karşı bölgede yaşayan toplumlara destek olmak, korumak ve aynı zamanda hastalığın ortaya çıkarabileceği yetersiz gıda üretiminden etkilenebilecek insanlara destek olunması kapsamında bölge ülkelerinde olduğu gibi Karadağ'da da Gıda ve Hijyen Destek Programını başlattı.

Karadağ Sancak Bölgesinde Karadağ İslam Birliği Koordinasyonunda uygulanan program Ramazan ayı vesilesi ile farklı bir anlam taşıdı. Bölgede yer alan; Rojaye, Biyelo Polye, Plav, Gusinye ve Plevne şehirlerinde yaşayan toplam 1000 aile -5000 kişi programdan istifade etti.

Ülkenin ekonomik olarak en kırılgan bölgesi olan Kuzey Bölgesinde ihtiyaç sahibi 5.000 kişiye sağlanan destekler Karadağ İslam Birligi Başkanı Rifat Feyzic ve TİKA Program Koordinatörü Muhammed Ünal tarafından ailelere teslim edildi.

Ramazan Ayında Karadağ'a İlk Destek TİKA'dan

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç TİKA destek programında yaptığı konuşmasında; Her sene olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Mübarek Ramazan ayında Karadağ’daki ihtiyaç sahiplerini ilk hatırlayan ve unutmayan ülke olduğunu belirterek, dünyanın şu anda koronavirüse karşı mücadele verdiğini ancak buna rağmen Türkiye’nin TİKA aracılığı ile Karadağ’daki Müslümanları unutmadığını ihtiyaç duyulan gıda ve hijyen desteğini sağladığını ifade etti.  Karadağ Müslümanları adına Kıymetli desteklerinden dolayı,  Türkiye Cumhuriyeti Devletine, TİKA’ya ve işbirliği yapılan tüm kurumlara teşekkürleri iletti.

TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Muhammed Ünal; Kovid-19 salgını sebebi ile dünyanın zor bir zamandan geçtiğini, ülkemizin imkânları çerçevesinde sahip olduğu kaynakları dost ve kardeş ülkeler ile paylaşmaya yönelik ciddi bir gayret içinde olduklarını belirtti. Ramazan ayının ruhuna uygun olarak hayata geçirilen gıda ve hijyen destek programı kapsamında ekonomik yapı olarak en kırılgan 5.000 kişiye, 35 ton gıda ve hijyen malzemesi desteğinde bulunulduğunu ve işbirliğinden dolayı İslam Birliği Başkanı ve tüm temsilcilerine teşekkürlerini ifade etti.

Karadağ Gıda ve Yaşam Güvenliği Destek Programı Devam Ediyor

TİKA’nın Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde başlattığı programlar kapsamında Karadağ’ın güneyinde bulunan Ulçin şehrine bağlı Pistula köyünde mikro bazlı zeytin işleme tesisi kuruldu. Üretimden Maslinari Pistule Zeytin Üreticileri Birliğine bağlı 60 üretici ve çevre köylerdeki üreticiler faydalanıyor.

Ayrıca uygulanan Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi ile de, Karadağ da yaşayan ve geçimini tarımla sürdürmeye çalışan insanların ve aile işletmelerinin ekonomik yapılarına, sürdürülebilir gıda üretimine ve gıdaya erişim güvenliğine katkı sağlanmaya devam ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filipinler’de Ramazan Yardımı

TİKA tarafından Filipinler”de her yıl geleneksel olarak yapılan Ramazan etkinlikleri kapsamında, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Mindanao adası Maguindanao Dungguan Datu bölgesinde ihtiyaç sahibi ailelere 600 adet gıda paketi dağıtıldı. TİKA bölgedeki kabileler arasındaki çatışmalardan etkilenerek...