Haberler

17 Mayıs 2019

TİKA’dan Kahire’de Engellilere Yönelik İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başakanlığı (TİKA), Mısır’da engelli ailerelere yönelik eğitim, sağlık ve gündelik ihtiyaçların giderilmesi konularında hizmet veren Keyan Derneği işbirliğinde Kahire’de iftar programı düzenledi.

TİKA tarafından düzenlenen iftar programına 160 engelli ve 200 engelli ailesinin yanı sıra TİKA Kahire Koordinatörü Muhammed Akçay, T.C. Kahire Büyükelçiliği ikinci katibi Okyanus Akın, Keyan Derneği Başkanı Dr. Eymen Tantawy, Ticaret Müşaviri Mehmet Güneş, Eğitim Müşaviri Şaban Karataş ve Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Emin Boyraz katıldı.

Kahire’de açık bir alanda düzenlenen iftar programına katılan 160 engelli çocuğa çeşitli hediyeler dağıtılırken davetlilere yönelik farklı sosyal aktiviteler düzenlendi.

Programda konuşan TİKA Kahire Koordinatörü Akçay, iftar programlarının bir paylaşım olduğunu dile getirerek bu tür faaliyetlerin iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirdiğini ifade etti. Özellikle engelliler ve onların aileleriyle bir araya gelerek iftar yapmanın tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşattığını da sözlerine ekledi.

Keyan Derneği Başkanı Tantawy, “İftar programında engelli çocuklar ve aileleri ile bir araya gelmek, onların bu faaliyetin içerisinde yer almalarını sağlamak, bu mübarek günlerde bizlere büyük bir mutluluk yaşatmaktadır.” diyerek başta faaliyete destek veren TİKA’ya ve programa iştirak eden tüm Türk kurumu çalışanlarına teşekkür etti. TİKA ile ilk defa gerçekleştirdikleri faaliyet olmasının da kendilerini ayıca mutlu ettiğini ileten Tantawy, TİKA işbirliğinde farklı projeler gerçekleştirmek istediklerini de ifade etti.

İftar programına katılan ve iki engelli çocuğa olan Mahmut Salah ise, “Çocuklarımız ve ailelerimiz gerçekleştirilen bu faaliyetlerle sosyalleşmenin mutluluğunu yaşamaktayız” dedi. Programı gerçekleştiren TİKA’ya ve Keyan Derneğine sonsuz teşekkür ediyorum diyen Salah, konuşmasına şöyle devam etti: “İki engelli çocuk babası olarak çok zorluk yaşamaktayız. Ancak, bu durumun Allah’tan geldiğini bilerek tüm gücümüzle çocuklarımızın gelişimi için mücadele ediyoruz. Sizlerin desteklediği bu faaliyetler sayesinde toplumun bir parçası olduğumuzu anlıyor ve yaşıyoruz. Tekrar hepinize teşekkür ediyor, tüm katılımcıların Ramzan ayını kutluyorum” dedi. 

TİKA Kahire Program Koordinasyon Ofisi, Ramazan ayı faaliyetleri dışında özellikle dezavantajlı kişilerin gelişimlerine katkı sağlayacak alanlarda Mısır’da çeşitli derneklerle işbirliği noktasında çalışmalar yürütüyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başakanlığı (TİKA) tarafından 2019 yılı Ramazan kalkınma yardımları kapsamında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ve Zepa bölgesinde iftar programı düzenlendi. Saraybosna'da düzenlenen iftar programına, Bosna Hersek Federasyon Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegoviç,...