Haberler

11 Mayıs 2017

TİKA’dan “İslam İşbirliği Teşkilatı" Azerbaycan Çalışma Merkezi Kurulumuna Danışmanlık Desteği

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından başlatılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde bir “Çalışma Merkezi” kurulması çalışmalara, TİKA tarafından danışmanlık desteği verildi.

2013 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çalışma, işgücü, sosyal güvenlik ve insan sermayesinin geliştirilmesi yönünde üye ülkelerin çabalarının birleştirilmesi amacıyla kuruluş önerisi verilen İİT Çalışma Merkezi kurulması çalışmaları çerçevesinde, TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı heyetinin Türkiye’de tecrübe aktarımı programı hayata geçirildi.

Çalışma ziyareti kapsamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı uzmanları, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SESRİC) mevzuat altyapısı, mali yükümlülükler, İİT Genel Sekreterliği ile ilişkiler, personel politikası ve birçok çalışmaları ile yakından tanışma fırsatı buldu. Tecrübe aktarımı ziyareti çerçevesinde Bakanlık heyeti, İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’ni (İSEDAK) ziyaret etti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulacak olan ve uluslararası bir kuruluş hüviyetine sahip olacak Merkez’de üye ülkelerin faaliyetleri koordine edilecek; çalışma ortamının iyileştirilmesi, mesleki eğitim programlarının düzenlenmesi ve işgücü olanaklarının geliştirilmesi ve dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumda istihdamın artırılmasına yönelik faaliyetler yürütülecek.

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı, İİT Çalışma Merkezi kurulum faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların çalışmalarının yerinde gözlemleme fırsatı sağladığı için TİKA’ya teşekkürlerini bildirdiler.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Gornji Vakuf Belediyesi Spor Salonu Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul Sancaktepe Belediyesi, Gornji Vakuf Belediyesi işbirliğinde Gornji Vakuf Belediyesi'nde inşa edilen ve yaklaşık 1500 gencin faydalanacağı spor salonu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Bosna Hersek genelinde önemli projelere...