Haberler

27 Ekim 2021

TİKA’dan Isık-Göl Devlet Üniversitesi’ne Türkçe Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan'da K.Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi’nde Türkçe Merkezi kurdu.

Kırgızistan’ın turizm bölgesi olan Isık-Göl’ün merkezi Karakol şehrinde bulunan ve bölgenin tek üniversitesi olarak 3000’den fazla öğrenciye eğitim sunan üniversitede Türkçe Merkezi kuruldu.

Açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz ve Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Askar Imanbaev, Üniversite Dış İlişkileri Sorumlusu Indira Imanakunova katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, TİKA’nın Kırgızistan'da 1993'de açıldığından bu yana, eğitim, sağlık, tarım, kültürel hayata katkı, kamu idari birimlerin geliştirilmesi ve sosyal proje alanlarında olmak üzere 900’den fazla projeyi hayata geçirdiğini bildirdi.

Yorulmaz, kurulan Türk dili merkezin, öğrencilerin dil seviyelerini geliştirebilmelerine, iki kardeş halkın birbirine yakınlaşmasına ve öğrencilerin çağdaş şartlarda eğitim almalarına olanak sağlayacağını ifade etti.

Rektör Imanbaev yapmış olduğu konuşmasında kurulan merkezden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, merkezin faaliyete başlamasının öğrenciler tarafından heyecanla beklendiği söyledi.

Imanbaev, üniversite Rektörlüğünce öğrencilerin dillerini geliştirebilmeleri amacıyla bir mekânın açılması hususunda geçtiğimiz yıl çalışma başlattıklarını, Türkiye’de çok sayıdaki üniversite ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını, üniversite öğrencilerinin Mevlana Değişim Programı’na katılabilmeleri ve Türkiye’deki otellerde staj yapabilmeleri için iyi düzeyde Türkçe bilmeleri gerektiğini ve kurulan merkezin bu amaçları karşılayacağını vurguladı.

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gine’de Papaya Meyvesi Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine’nin Kindia bölgesinde 100 tonluk papaya meyvesi üretimine destek verildi. Meleklerin meyvesi olarak nitelendirilen papaya meyvesinin Gine’nin Kindia bölgesinde 50 dönüm arazi üzerinde 100 tonluk üretimine TİKA tarafından...