Haberler

20 Eylül 2018

TİKA’dan İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinli Öğrencilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Riyad Al-Aksa okullarının tadilatını ve donanımını sağlayarak 300 öğrenci ve 30 öğretmene tablet desteğinde bulundu.

TİKA, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Riyad Al – Aksa Okulları'nın tadilatını ve ihtiyaç duyduğu donanım malzemesini sağlayarak, Filistin genelinde yürüttüğü eğitimde dijitalizasyon projesi kapsamında 300 öğrenci ile 30 öğretmene tablet dağıttı.

Riyad Al – Aksa Okulları biri Mescid-i Aksa kuzey duvarına bitişik olmak üzere üç okulu ile Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde hizmet veriyor. TİKA desteği ile Kudüs’teki işgal koşulları altında yaşayan çoğu yoksul ve kimsesiz 300 öğrencinin hizmet aldığı okullar yoğun bir çalışma ile yeni eğitim yılına hazırlandı. Öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan tabletlerle verilen eğitimin çağın gereklerine uyum sağlayacak şekilde gelişimine yönelik uygun altyapı sağlandı.

Al Aksa Okullarında gerçekleştirilen dağıtım töreninde TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz, "Riyad Al-Aksa Okulları 1976'dan bu yana Kudüs Eski Şehir içerisinde eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Mütevelli Heyeti Başkanlığını Dr. Şeyh İkrime Sabri'nin yaptığı bu okullarda yüzlerce öğrenci öğrenim görmekte. Kâr amacı gütmeyen ve büyük kısmını yoksul, kimsesiz ve yetim öğrencilerin okuduğu bu okulları TİKA olarak her alanda destekliyoruz. Bugün de bu okullardan sonuncusuna hem bakım, onarım ve donanım desteği sağladık, hem de daha önce Filistin Eğitim Bakanlığı ile Türkiye tarafından Filistin'de inşa edilen 6 okulda başlatmış olduğumuz dijitalizasyon projesine bu okulu da dâhil ettik." ifadelerini kullandı.

Riyad Al-Aksa Okulları Genel Müdürü Adil el-Hallak ise "Bu okulları açtık ancak durumu çok kötüydü. Onun için TİKA ile işbirliği yapmak istedik. TİKA okullarımızın badanasını, teçhizatını ve sıralarını yeniledi. Son olarak da tablet dağıtımı gerçekleştirdi. Böylece teknoloji ihtiyacımızı da gidermiş oldu” dedi.

Okullarda eğitim gören çocukların ve ailelerinin Kudüs Eski Şehir'deki ve Mescid-i Aksa'daki varlıklarının korunmasına verdikleri hizmetlerle destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Hallak, "Türkiye, devlet ve millet olarak hep yanımızda durdu. Bu da Türkiye'nin ilk desteği değil. Okulların gelişiminde destek oldu. Bu kutsal şehirdeki Filistin varlığının sürmesine büyük yardımları oldu." ifadelerini kullandı. 

TİKA, Filistin’in 6 şehrinde inşasını ve donanımını gerçekleştirdiği Türk okullarının yanı sıra birçok okula ve eğitim kuruluşuna ekipman ve tadilat desteğinde bulunarak Filistin’in geleceğini şekillendirecek eğitimli ve insanlığa faydalı bireylerin yetişmesine yönelik gerekli altyapı desteğini sürdürüyor.

TİKA, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere 2.500 adet tablet bilgisayarın Filistin’e ulaştırılmasını sağlamış ve geçtiğimiz aylarda TİKA tarafından Filistin’e kazandırılmış 6 Türk okulunda dijitalizasyon projesini başlatmıştı. TİKA, Filistin halkına eğitim alanında verdiği desteklere Kudüs Üniversitesi kampüsünde inşa çalışmalarına başladığı 400 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu ile de çalışmalarına devam ediyor.

 

Sonraki Haber

TİKA Arakanlı Müslümanların Yanında Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesinde dünyanın en büyük kampına sığınan Arakanlı Müslümanlara gıdadan temizliğe, sağlıktan eğitime kadar sağladığı destekler devam ediyor. Krizin başlangıcından bu yana saha faaliyetlerine devam eden...