Haberler

27 Şubat 2020

TİKA’dan Hırvatistan Kızılhaç Derneğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatska Kostajnica Belediyesi Kızılhaç Derneğinin arama kurtarma kapasitesini arttırmak amacıyla derneğe arama kurtarma teknesi, dalgıç elbiseleri ve ekipman desteğinde bulundu.

Proje kapsamında temin edilen arama kurtarma teknesi, Hrvatska Kostajnica Belediyesi Başkanı, Kızılhaç Müdiresi, Hırvatistan Kızılhaç Derneği temsilcisi, çevre şehirlerden gelen belediye başkanları ve diğer üst düzey yetkililerin katıldığı törenle teslim edildi.

Hırvatistan Kızılhaçı Sularda Kurtarma Şubesi Başkanı Silvana Radovanovic törende yaptığı konuşmada verilen destek için teşekkür ederek, teknenin Hrvatska Kostajnica Belediyesinin bulunduğu Sisacko-Moslovacka Valiliği tarafından kullanılacağını, bunu yanısıra felaket durumlarında ülke genelinde de kullanılacağını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği Müsteşarı Fatih Kaya, Hırvatistan ve Türkiye'nin, sürekli gelişmekte olan, derin tarihi ve kültürel bağları olan iki dost ülke olduğunu kaydetti. Müsteşar Kayar; ‘’İşbirliğimizdeki vurgu insanlığa, kültüre, tarıma ve eğitime, gündelik insan yaşamlarıyla temas olan alanlar üzerinedir. 2016 yılında kurulan TİKA Zagreb Ofisi bu tür konularda vazgeçilmez bir kurumdur. Umarım Hırvatska Kostajnica bir kez daha doğal afetlerden etkilenmez, ancak olması durumunda şuan daha hazırlıklı durumdayız.” ifadelerini kullandı.

TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç ise konuşmasında TİKA'nın yürüttüğü faaliyetleriyle Hırvatistan'ın tüm bölgelerine ulaşmaya çalıştığını söyledi. Koç, arama kurtarma teknesi fikrinin, Mart 2018 senesinde bölgede yaşanan sel ve heyelanların meydana geldiği dönemde doğduğunu vurguladı.

Konuşmasında yapılan destekten dolayı teşekkürlerini ileten Hırvatska Kostajnica Belediye Başkanı Dalibor Biscan, TİKA'nın tekne desteği sayesinde sel felaketi durumunda muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarına çözüm sunulacağını ifade etti. Selden etkilenenlere yardım ulaştırmada ve kurtarılmalarında kullanılacak teknenin çok önemli bir hizmeti yerine getireceğini belirtti.

Una Nehri yatağı aşırı yağmur durumlarında ve karların erime zamanlarında sıklıkla taşıyor ve erişim yalnızca su üzerinden mümkün oluyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan Eğitim Altyapısına Destek

Sind Eyaletinin başkenti Karaçi şehrine 200 km uzaklıkta bulunan Tando Allah Yar şehrinde yoksul bölge halkı için inşa edilen okulda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından kurulan 400 kişilik konferans salonu törenle hizmete açıldı....