Haberler

11 Ekim 2022

TİKA’dan Hırvatistan’da Zagreb Rehabilitasyon Merkezi’ne Destek

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan'da köklü bir geçmişe sahip olan Zagreb Rehabilitasyon Merkezi'ne hizmet kalitesinin iyileştirilmesine yönelik teknik ekipman desteği sağlandı.

Gerçekleştirilen proje ile Zagreb Rehabilitasyon Merkezi'nin hizmet kapasitesinin arttırılmasına ve daha iyi koşullarda faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlamak amacıyla merkezde tedavi olan kişilerin binanın giriş, yemekhane, fizik tedavi ve spor salonu alanlarına hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde ulaşımı için gerekli mekanizmalar ile tekerlekli sandalyeyle geçilebilecek raylı asansör sisteminin kurulumunu gerçekleştirildi.

Merkezdeki srebral palsi, distoni sendromu, otizm spektrum bozukluğu ve benzeri rahatsızlıkları olanların ve engellilerin sağlıklı iletişim kurabilmeleri, ihtiyaç duydukları eğitimi alabilmeleri için gerekli yazılım ve cihazlar temin edildi. Proje kapsamında ayrıca, merkezden faydalananların ürettiği elişi ve diğer ürünlerin üretiminde kullanılan makinelerin yapımı için atölye bölümüne bir cnc makinesi temin edildi.

Hırvatistan'da köklü bir geçmişe sahip olan Zagreb Rehabilitasyon Merkezi 700 engelliye 320 çalışanıyla hizmet veriyor. Merkezde, yatılı bakım, gündüz bakımı, evde bakım gibi farklı hizmetler sunulurken rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastaların ailelerine yönelik farkındalık çalışmaları da yürütüşlüyor.

Ülkenin en eski ve en büyük rehabilitasyon merkezi konumunda olan kuruluşa sağlanan destek ve merkezin hizmet kalitesinin iyileştirilmesine yönelik proje, gerek merkezden yararlananlar gerek Hırvat yetkililer tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Talasemi Hastalığıyla Mücadelede Pakistan'a Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), talasemi hastalığıyla mücadelede Pakistan'a ekipman desteği sağladı. 1998'de kurulan ve Pakistan genelinde talasemi, hemofili ve diğer kan rahatsızlıklarından muzdarip hastalara ücretsiz hizmet sunan Sundas Vakfı’na hastalıkla mücadelede kullanılmak...