Haberler

19 Haziran 2019

TİKA’dan Hırvatistan’da Kadın Girişimcilik Eğitimleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hırvatistan Ticaret Odası Osijek Şubesi işbirliğinde Hırvatistan’da eski Osmanlı şehirlerinden biri olan Osijek’te 90 kadının katılımıyla Kadın Girişimcilik Eğitimleri düzenlendi.

Her biri farklı sektörlerden, kendi işini kurmuş ya da kurmayı planlayan kadınları bir araya getiren eğitimde başarılı kadınlar ile iletişime geçip kadınların iş hayatındaki yerini sağlamlaştırmayı amaçlayan Uluslararası Kadın Girişimcilik İş Ağı Başkanı Ivana Radic ve eğitim sektöründe dijital pazarlama uzmanı Vesna Odobasa tarafından kadınlara yönelik girişimcilik eğitimleri verildi.

Programın açılışında eğitimci Ivana Radic konuşma yaparak TİKA Zagreb Ofisine ve eğitimlerin gerçekleştiği Hırvatistan Ticaret Odası Osijek Şubesi’ne eğitim programımın gerçekleşmesindeki katkıları için teşekkürlerini iletti. Hırvatistan Ticaret Odası yetkilisi Ines Balog ise tüm katılımcılara hoşgeldiniz diyerek birlikte işbirliği gerçekleştirilen TİKA Zagreb Ofisine teşekkür etti.

TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, da “Hırvatistan ofisini 2016 yılında kurduk ve o günden bu yana eğitim, kültürel işbirliği, sağlık, engelli istihdamı, tarım, hayvancılık alanlarında 50 proje uyguladık. Bugünkü projemiz 51inci proje, bu 51inci projeye Osijek ve civarından böyle yoğun bir katılımın olması bizi çok sevindiriyor” şeklinde konuştu.

Eğitimde birinci gününde yeni başlayanlar için pazarlama ve halkla ilişkiler dersleri, iş kurmak isteyen kadınlar için yol haritası, markalaşma, girişimci kadınlar için kendilerini ve şirketlerini internet ortamında nasıl tanıtmaları gerektiği, dijital pazarlama, kişisel marka ve sosyal medya etkisi konularında girişimcilik dersleri verildi.

İkinci günde ise derslerin ardından panel oturumu çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 4 kadın girişimcinin katılımıyla düzenlendi. Panel oturumunda kadın girişimciler kendi başarı öykülerini katılımcılarla paylaşarak, kadınlara hayallerindeki işi kurabilmeleri için cesaret verdiler.  

Oturuma 2016 yılında TİKA desteğiyle Hırvatistan’ın Gunja şehrinde sera sahibi olmuş, kendi ürünleri yetiştirme ve satma imkanı bularak geçimini sağlayan bir kadın girişimci de katılarak TİKA’ya kendi hayalini gerçekleştirmede yardımcı olduğu için teşekkürlerini iletti. Programın sonunda eğitimcilerden Vesna Odobasa tarafından dijital pazarlama hizmetlerinden faydalanacak 3 kadın katılımcıya indirim kuponu ve Türk Hava Yollarının sponsorluğunda bir kadın katılımcıya İstanbul’a gidiş dönüş bileti çekiliş yapılarak verildi.

Sonraki Haber

Romanya'da Ünlü Tarihçi Kemal Karpat Anısına Konferans Düzenlendi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği, Bükreş ve Köstence Ovidius Üniversitesi işbirliğinde, tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'ın anısına konferans düzenlendi. Romanya ile Türkiye arasında ortak bir değer olan, Osmanlı Tarihi ve Türk...