Haberler

10 Ağustos 2018

TİKA’dan Gürcistan Milli Botanik Bahçesi'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gürcistan Milli Botanik Bahçesi ile başkent Tiflis genelinde bitkilerin korunması ve aşılanması projesi kapsamında ilaç ve ekipman desteği sağladı. 

Tiflis Botanik Bahçesi olarak bilinen Gürcistan Milli Botanik Bahçesi'nde düzenlenen, ilaç ve ekipman desteğini kapsayan anlaşmanın imza törenine, TİKA Gürcistan Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Muteber Kılıç, Gürcistan Milli Botanik Bahçesi Müdürü Tamaz Darçidze, Tiflis Belediyesi yetkilileriyle davetliler katıldı. 

Darçidze, burada yaptığı açıklamada, "Bitki koruması ve aşılaması projelerinde komşu Türkiye'nin bize destek vermesi çok önemli." dedi. 

TİKA Tiflis Ofisi Koordinatörü Şanlı da başkanlık olarak 20 yıldır Gürcistan'da birçok alanda faaliyet yürüttüklerini belirterek Tiflis Botanik Bahçesi ile de iş birliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Şanlı, "Önümüzdeki dönemde kısmet olursa güzel bir Türk bahçesi, Türk köşesi oluşturmayı planlıyoruz." dedi. 

TİKA olarak Gürcistan'da 2005 yılından beri tarım alanlarındaki çalışmalara hız verdiklerini kaydeden Şanlı, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yeşil alanlarında, Kazbegi Milli Park'ında ve Batum Botanik Bahçesi'nde çok sayıda projeye imza attıklarını, Türkiye'nin bu alanda ulaştığı başarıları ve yeni yöntemleri Gürcistan'da uygulayarak TİKA ve Türkiye'nin tanınırlığının artmasına katkı sağladıklarını söyledi.

Büyükelçilik Müsteşarı Muteber Kılıç da iki dost, komşu ve stratejik ortak olan Türkiye ile Gürcistan'ın güçlü ilişkilerinin olduğunu vurgulayarak "Bu güzel botanik bahçesinin daha da güzelleştirilmesi için iki ülkenin iş birliğinin somut örneğini görmekten büyük mutluluk duyuyorum." diye konuştu.

Tiflis’te 1845 yılında kurulan Gürcistan Milli Botanik Bahçesi, 3 bin 500 çeşitten oluşan zengin bitki koleksiyonuna sahip.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçilerinden Bosna'daki Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gelen öğrenciler, Saraybosna Mjedenica Engelliler Merkezi'nde atölye çalışması gerçekleştirdi. Türkiye'nin farklı illerinden TİKA'nın Tecrübe Paylaşım...