Haberler

19 Haziran 2016

TİKA’dan Gürcistan Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezine Engelsiz Park

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum’da bulunan Gürcistan Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi TANA’nın tadilat ve donanımı gerçekleştirilerek Acara ve tüm Batı Gürcistan engellilerine hizmet verecek kapasiteye kavuşturuldu.

“Tüm çocuklar eşittir, engelli çocukların da oyun oynama hakkı vardır” felsefesiyle hareket edilerek engelli çocuklar için “Engelsiz Oyun Parkı Projesi ve engelli çocukların yaralanabileceği, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak için bilgisayar odası ve akıllı tahta kurulumu yapılarak bu çocukların engelleri nedeni ile kısıtlanmadan toplumsallaşmalarına katkı sağlandı. TİKA tarafından sağlanan destek ile kimsesiz anne ve çocuklarına barınma imkanını sağlandı.

Teslim töreni Acara Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Nugzar Surmanidze ve Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan'ın katılımıyla gerçekleşti. “Gürcistan Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Bilgisayar Odası Tefrişatı ve Engelsiz Park Düzenlenmesi Projesi ile özel sosyal politika gerektiren grupların sosyal rehabilitasyon ve güçlendirme yöntemleriyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, sosyo kültürel yeterliliklerinin artırılması, yaşamlarını etkileyen kaynaklar üzerindeki etkilerinin ve sosyal yaşama katılımlarının artırılması için gerekli altyapılar tesis edildi.

Sonraki Haber

Afganistan Milli Arşivine Modern Mütalaa Salonu

Bünyesinde Sultan Hüseyin Baykara’nın fermanı da olmak üzere Türk tarihini yakından ilgilendiren önemli belge ve yazma eserler barındıran Afganistan Milli Arşiv Başkanlığı’nda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından modern bir mütalaa salonu kuruldu....