Haberler

29 Ocak 2021

TİKA’dan Güney Sudanlı Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudanlı kadınların üretime katılmasına destek kapsamında başkent Cuba’daki terlik üretim atölyesi için malzeme desteği sağladı.

46 kadının çalıştığı atölyede el işçiliği ile terlik üretimi gerçekleştiriliyor. Çalışan kadınlar, terliklerden elde edilecek gelirle atölyenin çeşitli eksiklerini gidererek üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Atölyede gerçekleşen malzeme teslim törenine, İnsani İşler Bakanı Peter Mayen,  T.C. Cuba Siyasi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Misyon Şefi Yardımcısı  Mustafa Kemal Akbulut, TİKA Cuba Program Koordinatör Yardımcısı Turgut Gazigil ve STK temsilcileri katıldı. 

Törende konuşan İnsani İşler Bakanı Peter Mayen, yapılan bu projeyle ülkede savaş sonrası eşini kaybetmiş ve diğer ihtiyaç sahibi kadınların mesleki olarak geliştiklerini, üretime yönelik yapılan yardımların ekonomik anlamda ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Törende konuşan Misyon Şefi Yardımcısı Akbulut, Güney Sudanlı kadınlara yapılan yardımla beraber üretime yönelik projelerin öneminden bahsetti. Akbulut, Kovid-19 süreciyle ekonomik sıkıntılar yaşayan insanların desteğe ihtiyacının arttığı bu dönemde yapılan projenin daha da anlam ifade ettğini ve her zaman Güney Sudan halkıyla birlikte olduğumuzu ifade etti.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerunlu Kadınların Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’un Ngaoundere şehrinde faaliyet gösteren “Müslüman Kadının Geleceği” adlı dernek bünyesinde, genç kız ve kadınlara terzilik sanatının öğretilmesi ve aile geçimlerine katkı sağlamaları amacıyla kurulan biçki-dikiş atölyesine ekipman...