Haberler

11 Kasım 2021

TİKA’dan Güney Sudan'da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Güney Sudan’ın başkenti Juba'nın taşra bölgesinde yer alan Kapuri İlkokulu yenilendi.

Hâlihazırda 278’i ilköğretim, 111’i ise anaokulu kısmında olmak üzere toplamda 389 öğrencinin eğitim gördüğü Kapuri ilkokulunda TİKA tarafından yönetim ve öğrenci binaları ile birlikte 8 dersliğin yenilenmesiyle, öğrencilere daha iyi imkânlarda eğitim şartları sunulmuş oldu.

Proje kapsamında düzenlenen törende konuşan TİKA Juba Program Koordinatörü Cafer Tayyar Beşli, eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini, bu bağlamda Güney Sudan’ın eğitim altyapısını iyileştirme çalışmalarına gerçekleştirdikleri projeler ile katkı sunmaktan mutlu olduklarını belirtti. Sonrasında söz alan Güney Sudan Milli Genel Eğitim ve Öğretim Bakan Müsteşarı Kuyok Abol Kuyok ise TİKA’nın öğrenciler için harika bir işe imza attığını ifade etti.

TİKA tarafından düzenlenen bir başka kapasite artırımı proje açılışında bulunmaktan memnuniyetini belirterek sözlerine başlayan T.C. Juba Büyükelçisi Sayın Erdem Mutaf ise Türkiye’nin Güney Sudan’ın kalkınmasında ve inşasında önemli bir rol oynadığını belirterek bu projelerin devamının yapılacağını belirtti.

Törende yer alan Güney Sudan Milli Genel Eğitim ve Öğretim Bakan Danışmanı William Ater Maciek’ de konuşmasında Türkiye’ye ve TİKA’ya projeden dolayı teşekkürlerini sundu. Törende son konuşmacı olan Merkez Ekvatorya Vali Yardımcısı Sarah Nene Redento konuşmasında, velilere seslenerek TİKA projesiyle okulun hazır olduğunu, dolayısıyla çocuklarını erken yaşta evlendirmek yerine okula göndermeleri gerektiğini, özellikle de kız çocuklarının okul hayatına katılımına özel önem sarf etmeleri gerektiğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Arama Kurtarma Eğitimlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde 25-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Doğada Arama...