Haberler

19 Kasım 2021

TİKA’dan Güney Sudan’da Kadın Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Güney Sudan’da faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Derneğine kapasite artırım desteği sağlandı.

Proje kapsamında derneğin ihtiyaç duyduğu çanak-çömlek yapım makinesi, dikiş makinesi, ayakkabı makinesi, boncuk dizim makinesi ve nakış makinesi gibi ekipman ve malzemeler temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen makine ve malzemeler ile birlikte okuma yazma bilmeyen, boşanmış ancak çocuk sahibi dezavantajlı kadınlar çanak-çömlek, elbise, ayakkabı, el işleri ve süs eşyaları yaparak ürettikleri ürünleri pazarlarda, fuarlarda ve kermeslerde satabilecek ve elde ettikleri gelir ile geçimlerine katkı sağlayacak. Ayrıca bu gelir ile yeni hammadde temin edilerek üretim sürekli hale getirilecek.

Proje açılışında konuşan Güney Sudan Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Finella Iams, kadınları desteklediği için TİKA’ya teşekkür etti. Projeden yararlanacak kadınların çoğunluğunun boşanmış ve yalnız anne olduklarını belirten Iams, bu kadınların ailelerinin bakımı, çocuklarının tıbbi masrafları, çocuklarını okula gönderebilmek ve gıda güvenliğini sağlamak için elleriyle çalıştıklarını, çanak-çömlek, nakış ve süs eşyaları yaparak geçimlerini sağladıklarını ifade etti. Daha önce kadınların elleriyle yaptıkları eşyaların TİKA desteğiyle artık makineler vasıtasıyla yapılacağını, bunun da üretilen ürün sayısında ve üretim hızında büyük artışlar sağlayacağını belirtti.

Açılışa katılan Güney Sudan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ofisi Cinsiyet ve Çocuk Refahı Dairesi Başkanı Dr. Elizabeth Joseph Shadar ise yaptığı konuşmada, ataerkil toplumun dayattığı erkek çocuk eğitiminin öncelikli olduğu inancının değiştirilmesi gerektiğini, bundan bütün toplumun yararlanacağını, kadını güçlendirme projelerinin kadınların kendine güvenini arttırdığını ve ekonomik bağımsızlıklarını sağladığını belirterek projeden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

T.C. Juba Büyükelçisi Sayın Erdem Mutaf’da konuşmasında Türk misyonunun kadın ve çocuklara yönelik destekleri öncelik olarak gördüğünü, ülkede TİKA ve Kızılay tarafından kısa süre içerisinde birçok projenin gerçekleştirildiğini, bu projelerin yararlanıcılara azami fayda sağladığını, yakın zamanda Türkiye Maarif Vakfı’nın da ülkeye gelerek eğitim alanında faaliyetlerine başlayacağını, Türk insanının kadınların iktisadi girişimlerine değer verdiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Genç İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kamerun’un Akonolinga şehrindeki ekmek ve pasta fırınına gençlere yönelik mesleki eğitim verilmesi amacıyla donanım desteği sağlandı. Proje kapsamında temin edilen ekipman ve malzemeler ile Akonolinga şehrinde Dinamik...