Haberler

16 Aralık 2017

TİKA’dan Güney Sudan’da Federal İşler Bakanlığı’na Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan Federal İşler Bakanlığı’na donanım desteğinde bulundu.

Güney Sudan’da 2015'te imzalanan barış anlaşması gereğince kurulan ve ülkedeki barış ve birlik ortamını güçlendirmenin yanı sıra federalizm modelleri üzerine araştırma ve eğitim çalışmaları yürüten bakanlık, donanım yetersizliği nedeniyle bakanlık binasını kullanamıyordu.

TİKA tarafından alınan malzemelerin teslim törenine Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, TİKA Juba Koordinatörü Yahya Acu, Güney Sudan Federal İşler Bakanı Richard Mulla, Bakanlık Müsteşarı Peter Gol Nhiem ve diğer bakanlık çalışanları katıldı. Törende konuşma yapan Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, TİKA’nın ülkede yaptığı projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu projelerin iki ülke arasında her alandaki işbirliğinin artmasına vesile olacağını kaydetti. Projeye ilişkin açıklama yapan TİKA Juba Koordinatörü Yahya Acu, bakanlığın eşyalar sayesinde artık kendi yerleşkesini kullanabileceğine dikkati çekerek, gelecekte daha fazla iş birliği ve proje yapmayı umduklarını belirtti.

“Artık çalışacak bir yerleşkemiz var”

Federal İşler Bakanı Richard Mulla ise birkaç ay önce kiraladıkları bakanlık binasında tek bir eşya bile bulunmadığını vurgulayarak, “Türk hükümeti sayesinde bugün artık çalışacak bir yerleşkemiz, oturacak bir koltuğumuz var” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Özbekistan Güvenlik Teşkilatına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ve 2007–2008 döneminde başlayan “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi”  2011 yılında Özbekistan’ın dâhil edilmesiyle birlikte başarılı bir şekilde devam ediyor. Proje ile...