Haberler

28 Nisan 2022

TİKA’dan Güney Amerika Ülkesi Peru’da Ramazan Programları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Amerika'da Ramazan programı kapsamında Peru İslam Dernekleri iş birliğinde Peru’da ihtiyaç sahibi 600 aileye gıda kolisi dağıtıldı ve 200 kişilik iftar yemeği düzenlendi.

TİKA tarafından, Lima şehrinde Peru İslam Derneği ile iş birliğinde Müslüman topluluk üyelerine, savunmasız ailelere ve Venezuelalı mültecilere temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 300 gıda kolisi dağıtıldı.

Teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Lima Büyükelçiliği’nde İkinci Katip Bora Tunçkanat, Diyanet temsilcisi Mehmet Biçer, Peru İslam Derneği Başkanı Omar Tehran ve Baptist Kilisesi Temsilcisi Manuel Castillo katıldı.

Peru İslam Derneği Başkanı Şeyh Omar Teheran Babeton, destekleri için TİKA'ya teşekkür ederken “Müslüman toplum için, Venezuelalı mülteci kardeşlerimiz için ve Ventanilla mahallesindeki aşevlerinin dostları için bir nimettir. Ekonomik kriz hepimizi etkiliyor ve TİKA'nın yaptığı gibi dayanışma eylemleri sayesinde bu zor günleri aşabiliriz.” dedi.

Baptist Kilisesi Temsilcisi Manuel Castillo ise “Müslüman dostlarımızla kurduğumuz dostluk için çok minnettarız. Genellikle Venezuelalılar olmak üzere savunmasız ailelere gıda paketlerinin teslimi için buradayız. Başta bu dostluk için Tanrı'ya şükrediyorum ve Türkiye'ye de bizi tanıyan ve bizim aracılığımızla yardım alabileceklerini bilen bu topluluğa yardım etmek için katılmamıza izin verdiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

Venezuelalı faydalanacılardan Dayrelis Marza, minnettarlıklarını dile getirerek şunları söyledi. “Bugün bize yaptığınız bu yardım için gerçekten çok minnettarım, benim ve ailem için çok yardımcı oldu, bu çok özel ayda organizasyona çok minnettarım, teşekkür ederim”.

Ayrıca TİKA tarafından, Piura şehrinde Piura İslam Derneği iş birliğinde ihtiyaç sahibi 300 aileye de temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan gıda kolisi dağıtıldı. 5 gün boyunca da 200 kişilik iftar sofraları da kuruldu. Paketlerin teslimi, çoğunlukla işsiz Venezuelalı göçmenlerin ve düşük gelirli ailelerin yaşadığı şehrin çevresindeki savunmasız ve marjinal mahallelerde gerçekleştirildi. Piura İslam Derneği Başkanı Iftikhar Ahmad, TİKA'ya yardımlarını bölgenin en savunmasız kesimlerine ulaştırdığı ve Ramazan ayı boyunca dayanışma eylemlerini güçlendirdiği için teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bolivya’da Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2022 Ramazan programları kapsamında Bolivya'nın dört farklı şehrinde gıda ve ihtiyaç malzemelerinden oluşan 500'ün üzerinde gıda paketi dağıtıldı. Bolivya İslam Dernekleri iş birliğinde, savunmasız durumdaki aileler, yetimhaneler, huzurevleri ve...