Haberler

23 Mayıs 2021

TİKA’dan Güney Afrikalı Kadın Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Shakti Empowerment Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği iş birliğinde Güney Afrikalı kadın girişimcilerin ekonomik kapasitelerinin artırımına yönelik bir haftalık eğitim programı gerçekleştirdi.

Eğitim programı Güney Afrika’nın tarihi bakımdan en simgesel yerlerinden biri olan Soweto’da gerçekleştirildi.   Güney Afrika’nın demokrasi mücadelesinin simge ismi Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela’nın yaşadığı evin bulunduğu ve bugün ülkenin en gözde turistik mekânlarından biri olan Vilakazi Caddesinde gerçekleştirilen bir haftalık eğitime 10 kadın girişimci katıldı.

Program kapsamında girişimci kadınlara yönelik e-ticaret, sosyal medya, ürün fotoğrafçılığı, ürün fiyatlama, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, mali ve hukuki sorumluluklar ve müşteri ilişkileri konularında eğitim verildi.

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika törenine Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Pretorya Ticaret Müşaviri Demet Işıl Karakurt, Güney Afrika MÜSİAD Kadın Komisyonu Başkanı Nefise Hacı ve Shakti Empowerment Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği temsilcileri katıldı.  

Shakti Empowerment Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği Başkanı Jayshree Padayatchey yaptığı konuşmada, Güney Afrika’da kadınların ekonomik olarak desteklenmesinin ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyledi. Padayatchey, TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin bu konuda örnek teşkil ettiğini, Kovid-19 pandemisi ile turizmde yaşanan sıkıntıların özellikle kadın girişimcileri derinden etkilediğini, eğitim programı ile kadın girişimcilerin e-ticaret platformları ve sosyal medya üzerinden işlerini büyütme imkânına sahip olacaklarını ifade etti. Padayatchey, ayrıca projenin yıl içerisinde tekrarlanarak başka girişimci kadınların istifadesine sunulmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Güney Afrika MÜSİAD Kadın Komisyonu Başkanı Nefise Hacı ise bir kadın girişimci olarak gerçekleştirilen projeyi çok önemsediğini ve kadınların güçlendirilmesine yönelik projelerde işbirliğinden memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Törende girişimci kadınlara sertifikalarını takdim eden Büyükelçi Elif Çomoğlu Ülgen, TİKA tarafından kadınlara yönelik eğitim programının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, kadını güçlendirmenin bir ulusu güçlendirmek anlamına geldiğini ifade etti.

 

Sonraki Haber

Gineli Polislere Spor Salonu Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA,) başkent Konakri’nin Dubreka bölgesinde Gineli genç polis adaylarının yetiştirildiği akademi kampüsünde profesyonel ekipmanlardan oluşan spor salonu kurdu. 1000’in üzerinde genç polis adayı kampüs içerisinde kendilerini bedensel ve psikolojik olarak...