Haberler

10 Kasım 2023

TİKA’dan Güney Afrika’da Kadınların Güçlenmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulamaya koyulan ‘Mpumalanga Geleneksel Boncuk Takı Eğitimi Projesi’ kapsamında, 13 Güney Afrikalı kadına takı yapımı eğitimi verildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunan ve Eswatini ile Mozambik’e sınırı bulunan Mpumalanga bölgesinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Ndzunza Mtshabi Geleneksel İdaresi ile işbirliğinde 11 kadın katılımcıya geleneksel takı yapım eğitimi verildi.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan bölge kadınlarına, üretime geçmelerine destek olmak amacıyla geleneksel takı yapımında kullanılan; boncuk, iğneler, makaslar, saklama şişeleri vb. gerekli tüm malzemeler TİKA tarafından sağlandı.

Eğitim sonrası kursiyerlere sertifikaları, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçiliği Konutu’nda, bölgenin Prensesi Nonkululeko Ratseke-Mahlangu ve T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle dağıtıldı.

Prenses Nonkululeko Ratseke-Mahlangu törende yaptığı konuşmada TİKA'ya, yerel toplulukları kalkındırma alanındaki çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş da konuşmasında, Türkiye’nin Güney Afrika’da sürdürülebilir kalkınmayı yerel boyuttaki gereklilikleri dışlamadan sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

Törende Mpumalanga kadınları ise, Türkiye’ye ve Türk halkına içten şükranlarını sunarak projenin bir parçası olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Kadınlar, ürettikleri takılardan bir kısmını T.C. Büyükelçiliğine ve TİKA Ofisi’ne armağan ettiler.

2021 yılından bu yana Güney Afrika'nın çeşitli kentlerinde kadın girişimciliği eğitim projelerini başarıyla hayata geçiren TİKA, Johannesburg’tan Pretorya’ya, Durban’dan komşu ülkelere kadar ulaşarak 150’ye yakın kursiyere beceri ve yeterliliklerini artıran eğitimler sunmaya devam ediyor.

Sonraki Haber

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 57. Ulusal Kongresine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneğinin 57. Ulusal Kongresi Antalya’da gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında “Aydınlık 100’lere Aydınlık Yüzlerle” mottosuyla düzenlenen kongreye Türkiye’den ve yurt dışından alanında yetkin bilim...