Haberler

26 Temmuz 2018

TİKA’dan Güney Afrika’da 6 Ayda 20’den Fazla Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika’da Pretorya, Johannesburg ve Cape Town ile Lesoto ve Swaziland'da 20'den fazla proje gerçekleştirdi.

TİKA yaklaşık 6 ay önce Güney Afrika’da faaliyete geçen TİKA Pretorya Program Koordinasyon Ofisi ile eğitimden sağlığa, sanattan spora birçok alanda çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Hastane ve kliniklerin yapımı ile sağlık alanında teknik işbirliği yaparak Güney Afrika’nın sağlık sektörünün gelişmesine katkıda bulunan TİKA, bu kapsamda donanım desteği, sağlık taramaları, aşıların ve ilaçların sağlanması ile Güney Afrikalı tıp uzmanlarının eğitimine destek oluyor. 

Güney Afrika’da yetim ve HIV virüsü taşıyan çocukların bakımını sağlayan Mohau Çocuk Merkezi’nin tadilat ve donanım ihtiyaçlarını da karşılayan TİKA, aynı zamanda Osmanlı ulemasından Ebubekir Efendi'nin de türbesinin bulunduğu Güney Afrika'nın en eski Müslüman mezarlığı olan ve kültürel miras kapsamında korunan Tana Baru'nun tamirat ve onarım işlerini yaptı. Ayrıca TİKA yeni kulüp tesisleri inşa edip spor malzemeleri tedarik ederek Osmanlı Kriket Kulübü'nü de destekliyor.

Anadolu’nun bilgeliğini, mirasını ve kültürünü merkeze alarak dünyanın farklı bölgelerine ulaşan TİKA 22’si Afrika’da olmak üzere 59 ülkede 61 koordinasyon ofisiyle 170’e yakın ülkede projeler gerçekleştiriyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenyalı Katarakt Hastalarına Göz Sağlığı Kampı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’da 250 yaşlı hastaya yönelik göz taraması ve katarakt ameliyatı gerçekleştirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre Kenya’da 328 bin kör insan bulunmakta ve 750.000 kişinin ise görme...