Haberler

30 Mart 2017

TİKA’dan Gine Bissaulu Kadınlara Tavukçuluk Geliştirme Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Kırsal Kalkınma Federasyonu (KAFO) işbirliğinde yapılan “Kırsal Alanda kadınlara istihdam yaratan Tavukçuluk Projesinin ilk etabı başarıyla gerçekleştirildi.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda özellikle tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Gine Bissau’da tarım ve hayvancılık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA, KAFO Kırsal Kalkınma Federasyonu işbirliğinde Gine Bissau‘nun başkenti Bissau’ya 200 km uzaklıkta bulunan Mansaba Eyaletinin kuzeyindeki Oio bölgesinde kırsal alanda 100 üretici kadınının faydalanacağı kuluçka makinası, civciv büyütme kafesi gibi ve tavuk kesim ve tüy yolma makinalarından oluşan tavukçuluk ekipmanları düzenlenen törenle teslim edildi.

KAFO Kırsal Kalkınma Federasyon’un 25 binden fazla üyesi bulunmakta olup üyelerin yüzde 62’sini kadınlar, yüzde 15’sini gençlerden oluşturuyor. TİKA ile KAFO Derneği işbirliğiyle yapılan “Kırsal Alanda kadınlara istihdam yaratan Tavukçuluk Projesinin ilk etabı başarıyla gerçekleştirildi. Bu proje ile, Kırsal bölge modern tavukçuluk teknikleriyle faaliyet gösterecek çiftçi kadın, erkek ve gençlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor. Kadın üreticiler 2012 yılından beri iptidai şartlarda 250-300 tavuk kapasiteli kümeslere sahip oldukları ancak yumurta ve et ihtiyaçlarını karşılamayacak düzeyde olduğunu ifade etti. Başkanlığımız tarafından alana gönderilen ve tamamen yerli üretimimiz olan 960 yumurtalı kuluçka makinası sayesinde sağlıklı binlerce civciv yetiştirebilecek.

Mansaba bölgesinin Djalicunda şehrinde yerleşkesi bulunan KAFO merkezinde gerçekleştirilen teslim törenine, T.C. Gine Bissau Fahri Konsolos Yardımcısı Tahir Pires, Mansaba Valisi Silvestre Darama, Oio bölgesi Vali Yardımcısı Faustino Paulo Mango, Oio bölgesi Belediye Başkanı Julio Boasse, KAFO Başkanı Sambu Seck, Oio Ticaret Odası Başkanı Quedjau Fofana, Tarım Bakanlığı Arıcılık Genel Müdürü Fode Sisse, Oio bölge veterineri Califa Balde,  Kooperatifi başkanları, üretici kadınlar, yerel basın mensupları ve TİKA yetkilileri katıldı.

Teslim törende töreninde konuşma yapan Mansaba Valisi Silvestre Darame, Türkiye’yi bu proje sayesinde tanıdıklarını, Türk Malı olan kuluçka makinası, civciv büyütme makinası, kesim ve tüy yolma makinası ve dondorucu, klima gibi ekipmanların Mansaba’da tavuk üretiminin artması ile yetersiz beslenmenin önleneceği, insanların geçim kaynaklarına katkı sağlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

KAFO Başkanı Sambu Seck, konuşmasında, Türkiye’nin tavukçuluk alanında modern tekniklere sahip olduğunu, bilgi ve malzeme desteğiyle Gine Bissaulu kadınlara sürdürülebilir proje başlatarak gelir seviyelerini artıracağını ifade etti. Oio bölgesinde Yaklaşık 1000 kişinin direk faydalanacağı tavukçuluk projesinin sürdürülebilir olmasının da çok önemli olduğunun altını çizdi. Projenin sürdürülebilir olması amacıyla, kümes kapasitelerinin artırılması doğrultusunda kuluçka yumurta, yem mikseri ve kümes malzemeleri alımında TİKA’nın desteğini beklediklerini ifade ederek,  Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

Ukrayna’dan TİKA’ya Ödül

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kiev Program Koordinasyon Ofisi, Ukrayna’nın en hayırsever kuruluşları arasına girdi. Ukrayna’da sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunulması yönelik, toplumun hayırseverlik konusunda bilgilendirilmesi, gönüllülük ve yardım faaliyetlerinin teşviki amacıyla Ukrayna...