Haberler

13 Aralık 2018

TİKA’dan Gine Bissau ve Senegalli Doktorlara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Gine Bissau ve Senegal Cumhuriyetlerinden gelen doktorlara Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Batı Afrika bölgesinde yer alan Gine Bissau ve Senegal Cumhuriyeti ile Türkiye arasında sağlık alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Gine Bissau ve Senegalli 9 doktora fizyoterapi ve protez alanlarında eğitim programı düzenlendi.

TİKA daha önce Gine Bissau Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve Dakar Ulusal Ortopedi Ekipmanları Merkezine tadilat çalışmalarını tamamlayarak ekipman desteğinde bulunmuştu. Projenin devamı niteliğinde gerçekleştirilen eğitim programı kapsamında Gine Bissau ve Senegal’deki merkezlerde çalışan uzmanlar, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde fizik tedavi ve rehabilitasyon ile serebral felci öncelikli olmak üzere nöroloji temelli fiziksel yetersizlikler, protez ve ortez alanlarında Türkiye’de yapılan uygulamaları incelediler.  

Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan doktorlara sertifikaları düzenlenen törenle verildi.  Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (GATA) düzenlenen törene, Ankara GATA Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanı Azmi Ekmen, TİKA yetkilileri ve doktorlar katıldı.

“Türkiye’de edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi meslektaşlarımızla paylaşacağız”

Törende Gine Bissau heyeti adına söz alan João Kennedy de P. Araujo ve Senegal heyeti adına konuşan Alioune Diop verilen eğitimin; fizyoterapi ve protez alanlarındaki uygulamalara yönelik yeni teknikler hakkında bilgi sahibi olmalarına büyük katkı sağladığını ifade etti. Diop :“Sağlık alanında ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde de devam etmesini arzu ediyoruz. Türkiye’de verilen eğitimde edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi ülkemizdeki meslektaşlarımızla da paylaşacağız.”  dedi.  

TİKA’yı da ziyaret eden doktorlar, TİKA’nın faaliyet gösterdiği ülkeler, faaliyet alanları ve bölgedeki sağlık projeleri hakkında bilgi aldı. TİKA tarafından verilen eğitime sınırlı sayıda meslektaşlarının katılabildiğini vurgulayan uzmanlar, eğitim vasıtasıyla kendilerine verilen destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne, TİKA’ya ve GATA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Dünya Helal Zirvesi’ne Destek

Dünya Helal Zirvesi ile 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) iş birliğinde ve TİKA’nın da katkılarıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat...