Haberler

29 Mayıs 2019

TİKA’dan Gine’de 70 Bin Kişiye Daha İyi Sağlık Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afrika ülkesi Gine’de engelli, yetim, göçmen, şiddet mağduru kadın ve HIV/AIDS hastalarına yönelik başkent Konakri’de bedava sağlık hizmeti veren Jean Paul II Hastanesi’nin tıbbi analiz laboratuvarı yenilenerek modern tıbbi cihazlarla donatıldı.

Konakri’nin ikinci en büyük komünlerinden 716,655 bin insanın yaşadığı Ratoma’da faaliyet gösteren Jean Paul II (CNFSA) Hastanesi genel tıp, çocuk hastalıkları, iç hastalıkları, travmatoloji, kadın hastalıkları, diş hekimliği, onkoloji, KBB, beyin cerrahisi, laboratuvar, radyoloji ve sosyal hizmetler bölümleri ile günde ortalama 150 ile 250 arasında yılda ise 70 bin üzerinde hastaya hizmet veriyor.

Hastane; engelli, göçmen, şiddet mağduru kadınlar, yetim çocuklar, bakıma muhtaç insanlar ve HIV/AIDS hastalarına yönelik ücretsiz sağlık hizmeti sunarak sosyal anlamda da büyük bir boşluğu dolduruyor. TİKA’nın sağlamış olduğu destekle 70 bin üzerinde hastaya çok daha iyi şartlarda sağlık hizmeti verilecek.

T.C. Konakri Büyükelçisi Hilmi Ege Türemen, Türk Hava Yolları Gine Ülke Müdürü Fatih Aygüner ve TİKA Gine Koordinatörü Gökhan Keser’in katıldığı açılış programında konuşan Gine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hadja Mariama Sylla, “Laboratuvarlar hastanelerin kalbi ve beynidir. Buralarda çalışma koşulları hijyenik ve kullanılan cihazlarda güncel olmalıdır. Aksi takdirde hizmetin kalitesinde büyük sıkıntılar ortaya çıkıyor. İşte Jean Paul II hastanesi böyle bir durumdaydı. TİKA hastanenin kalbine dokundu. Bununla da bitmiyor laborantlarımızı da eğitimden geçirerek cihazlar konusunda uzmanlaşmalarını sağlayacak” dedi.

Sonraki Haber

Libya’da Yetim Çocuklar ve Üniversite Öğrencileri TİKA’nın iftar Sofrasında Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Libyalı yetim çocuklar ile Afrika, Orta Asya, Balkanlar ve Uzak Doğu'dan gelen üniversiteli gençleri “Çocuklarla TİKA İftar Sofraları”nda  bir araya getirdi. Libya’nın başkenti Trablus’ta bulunan Libya Sosyal Güvenlik Kurumu Harire...