Haberler

07 Eylül 2023

TİKA’dan Gazze’de Okul Öncesi Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Filistin’in Gazze Şeridi’nde bulunan Sultan Abdülhamid Han Anaokulunda yenileme çalışması gerçekleştirilerek donanım ekipmanları temin edildi.

Gazze şehrinde yıllardır devam eden abluka, birçok sektörü etkilemeye devam ediyor. Bu zorlu koşullardan en fazla etkilenenlerden biri eğitim sektörü olarak öne çıkıyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre, 5-17 yaş arasındaki çocukların yarıya yakını, okul yetersizliği ve diğer imkânsızlıklar nedeniyle eğitimlerini tamamlayamıyor. Bu zorlu koşullar altında birçok okul, kalabalık sınıflar ve okul yetersizliği nedeniyle yarım günlük eğitim sistemini uygulamak zorunda kalıyor.

Eğitimde yaşanan sorunların azaltılmasına destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, Sadakataşı Derneği’nin destekleriyle inşa edilen Sultan Abdülhamid Han Anaokulu, TİKA tarafından sağlanan donanım ekipmanları ile yenilendi.

400 öğrencinin öğrenim gördüğü anaokulu, tadilat işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrenci ve öğretmenler için yeni masa ve sandalyeler, dolaplar ve oturma grupları ile donatıldı.

Tadilat ve donanım işlemleri TİKA tarafından tamamlanan okulda eğitim dönemi başladı.

Sonraki Haber

Afganistan’ın Tarım Altyapısı TİKA ile Güçleniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan'da tarım altyapılarının güçlendirilmesi amacıyla Saripul, Kunduz ve Tahar vilayetlerinde tarımsal eğitim ve uygulama seraları kurdu. TİKA’nın Afganistan’da hayata geçirdiği proje kapsamında üç ayrı vilayete, her biri...