Haberler

05 Eylül 2018

TİKA’dan Gazze’de Engelli Ailelerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de, Filistin İskân ve Kamu İşleri Bakanlığı ile Es Selame Derneği işbirliğinde, Gazzeli 20 engelli ailesine ait evler bakım ve onarım çalışmaları yapılarak yenilendi.

Gazze, yaşanan sorunlar ve 10 yıllı aşkın süren abluka koşulları nedeniyle birçok yıkıma maruz kaldı ve diğer yoksunluklarına ilaveten fiziksel açıdan bir engelli bölgesine dönüşmüş durumda. Resmi verilere göre Gazze’de yaklaşık 40.000 engelli yaşıyor.

Filistin İskân ve Kamu İşleri Bakanlığı ile Es Selame Derneği işbirliğinde belirlenen Gazzeli 20 engelli ailesine ait evin bakım, onarım ve yenileme projesi TİKA tarafından gerçekleştirilerek evlerin engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde daha yaşanır bir hale getirilmesi sağlandı.

TİKA, bugüne kadar Filistin’de biri Batı Şeria’nın Tubas şehrinde, diğeri Gazze’de olmak üzere iki hastane inşa etti. Gazze’de İslam Üniversitesine kurduğu fizyoterapi laboratuvarı ile binlerce engelliye umut olan TİKA, 2016 yılında Yeryüzü Doktorları ve Es Selame Derneğine yaşlı, hasta, engelli ve maddi durumu yetersiz olması nedeniyle hastanelerde tedavi görme imkânı bulamayan insanlara da evde sağlık hizmeti kapsamında on binlerce ilaç ve tıbbi malzemenin yanında 2 adet araç temin etti. 

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığının başlattığı kampanyada toplanan yardım, TİKA tarafından hızlı bir şekilde hayata geçirilerek Gazzeli 320 evsiz ailenin ev sahibi olması sağlanmıştı. 20 bloktan oluşan ve her blokta 16 daire bulunan projede 100 metrekare olarak planlanan 320 dairede, yaklaşık 2 bin 250 kişi yaşıyor.

TİKA, Filistin’de faaliyetlerine başladığı 2005 yılından beri sağlık, eğitim, tarım, kalkınma, barınma vb. alanlarda yaklaşık 600 civarında proje gerçekleştirdi. Bu projelerin yanı sıra, saldırılar sonucu yaralanan onlarca hastanın da Türkiye’de tedavisini yaptırarak Filistin halkının yanında yer aldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcü Engellilere Protez Makineleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gürcistan'da ihtiyacı olan tüm sivil ve asker vatandaşlara hizmet eden Tiflis Engelliler Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'ne yeni protez makineleri sağladı.  Başkent Tiflis'teki Engelliler Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen teslim törenine, merkezin müdürü Tea...