Haberler

07 Mayıs 2019

TİKA’dan Ganalı İşitme Engelli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Gana’nın başkenti Akra’da Tetteh-Ocloo İşitme Engelliler Devlet Okulunda öğrenim gören sekiz işitme engelli öğrenciye Ankara’da eğitim veriliyor.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülen proje kapsamında Ganalı işitme engelli 4 kız 4 erkek öğrenci Ankara Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde üç hafta boyunca, kuyumculuk, el sanatları ve hazır giyim konularında eğitim görecekler.

Eğitim sonunda öğrenciler tarafından üretilen çıktılar (el sanatları ve hazır giyim ürünleri vb.) okulda düzenlenecek bir sergide sergilenmesi planlanıyor.

TİKA tarafından 2016 yılında Gana’nın başkenti Akra’da gerçekleştirilen “Gana İşitme Engelliler Okulu’nun İyileştirilmesi Projesi” kapsamında Tetteh-Ocloo İşitme Engelliler Devlet Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerinden 4 ila 12 yaş arasındaki 80 işitme engelli çocuk için işitme cihazı temin edilmiş ve okula çocukların işaret dili haricinde sesli olarak da eğitim alabilmesine imkân tanıyan FM eğitim sistemi kurulması sağlanmıştı.  Ayrıca, TİKA’nın Gana’da görevlendirdiği iki odyometrist tarafından çocukların işitme testleri yapılarak, işitme kaybı düzeyleri ölçülmüş ve kulak kalıpları alınmış ve görevlendirilen kulak burun boğaz uzmanı tarafından da öğrencilerin otoskopik muayeneleri yapılarak, kulaklarının işitme cihazı kullanımına uygun hale getirilmesi için gerekli tedaviler sağlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazze'de İhtiyaç Sahibi Ailelere Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze'de ramazan boyunca her gün ihtiyaç sahibi yaklaşık bin aileye iftar yemeği dağıtacak. TİKA ramazanın ilk günü yaklaşık bin aileye sıcak iftar yemeği servisi yaptı. Ramazan ayı boyunca...