Haberler

10 Ağustos 2016

TİKA’dan Gambiya’daki Sağlık Merkezlerine Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’da North Bank Bölgesi, West Coast Bölgesi, Central River Bölgesi ve Lower River Bölgesi’nde bulunan sağlık ocaklarına temel sağlık ekipmanı ve malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Gambiya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Gambiya’nın North Bank Bölgesi’nde Kerewan Sağlık Merkezi, West Coast Bölgesi’nde Jarrol Sağlık Merkezi, Central River Bölgesi’nde Kuntaur ve Dankunku Sağlık Merkezleri ve Lower River Bölgesi’nde bulunan Soma Sağlık Merkezi’ne temel sağlık ekipmanları ve malzmemeler TİKA tarafından temin edilerek düzenlenen törenle Gambiya Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi. Törene Gambiya Sağlık Bakanı Omar Sey, Türkiye Cumhuriyeti Banjul Büyükelçisi Ergin Soner, TİKA Dakar Program Koordinatörü Yaver Demir ve Gambiya Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile TİKA yetkilileri katıldı.

Ülkede birinci basamak düzeyinde olan sağlık merkezleri üç basamaklı sağlık sisteminin en altında bulunup, kırsaldaki daha küçük topluluklara ve köylere hizmet veriyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle ülke çapında yaygın dağılım gösteren ve özellikle kırsal alandaki insanların sıklıkla tercih ettiği merkezler olan sağlık ocaklarının seçilmesi ile nitelikli sağlık hizmetlerine erişimi kısıtlı olan kırsaldaki halkın daha iyi fiziki koşullar altında sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi hedeflendi. Bu çerçevede, ülkenin değişik bölgelerinde bulunan 5 sağlık merkezinin mevcut fiziki koşullarının iyileştirilerek, ülkedeki sağlık altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacı ile sağlık merkezlerinde sıklıkla kullanılan tıbbi malzemeler ile ekipmanlar temin edilerek Gambiya Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

Törende açıklamada bulunan Gambiya Sağlık Bakanı Sey, Türkiye ile Gambiya arasındaki yüksek dostluk ve işbirliğinden bahsederek, Türkiye’nin Gambiya’dan gelen taleplere her zaman olumlu baktığını ve verilen malzeme ve ekipman sayesinde Gambiya Hükümeti’nin Sağlık Programının uygulamasına katkı sağladığını ifade etti. Gambiya Sağlık Bakanı Sey, Gambiya Cumhurbaşkanı adına TİKA ve Türk halkına teşekkürlerimi sundu. T.C. Banjul Büyükelçisi Soner ise konuşmasında Türkiye’nin ve TİKA’nın Gambiya’ya verdiği desteklerden ve gün geçtikçe iki ülke arasında artarak devam eden işbirliğinden ve bundan duyulan memnuniyetini dile getirdi.

Türkiye’de yaşanan son gelişmelere değinen T.C. Banjul Büyükelçisi Soner, “Bildiğiniz üzere,15 Temmuz gecesi, Türkiye’nin demokratik bir biçimde iktidara gelen hükümetine ve meşru Cumhurbaşkanına karşı teröristler tarafından bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Söz konusu darbe girişimi Fethullah Terör Örgütü (FETÖ) tarafından planlanmıştır. Örgütün lideri Fethullah Gülen Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi kendine empoze ettiği bir sürgün hayatı yaşamaktadır. Bu hain eylem, milletimiz tarafından kabul görmemiş ve halkın yanı sıra “kararlı ve sadık” güvenlik güçlerinin desteğiyle, Türk Devleti tarafından azim ve mücadeleyle en nihayetinde bastırılmıştır. Bu tarz talihsiz gelişmeler Türkiye’yi kardeş ülke Gambiya’nın kalkınma gayretlerine destek vermeye devam etmekten asla caydırmayacaktır” dedi. Tören açıklamaların ardından malzemelerin teslimi ile sona erdi.

Sonraki Haber

Gürcistan Teknik Üniversitesi Kamu Araştırma Geliştirme Merkezi’ne Tadilatı ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’ın en eski köklü üniversitelerinden biri olan Gürcistan Teknik Üniversitesi Kamu Araştırma Geliştirme Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam...