Haberler

12 Ekim 2023

TİKA’dan Gambiya’da Ekoturizme Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) destekleri ile Gambiya'nın batısında bulunan Bijilo Tabiat Parkına, yaban hayatın korunması ve hayvanların temiz suya erişimi için su sondajı, hayvanlar için 3 adet su havuzu ve ziyaretçiler için el yıkama istasyonu kuruldu.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile temiz ve güvenilir suya erişim için su sondajı, maymunlar, kuşlar ve diğer canlılar için su içme havuzları ve turistlere ve ziyaretçilere yönelik el yıkama istasyonu sağlandı.

Törene T.C.Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek, Gambiya Çevre, İklim Değişikliği ve Doğal Kaynaklar Bakanı Bayan Rohey John Manyang, Park Müdürü Soleyman Jobe, TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, Bakanlık yetkilileri, Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumu mensupları ve medya basın kuruluşları katılım sağladı.

Törende konuşan Gambiya Çevre, İklim Değişikliği ve Doğal Kaynaklar Bakanı Bayan Rohey John Manyang, projeden dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

T.C.Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek ise konuşmasında, tabiat parklarına özel önem verilmesi gerektiğini belirterek bunların sadece ulusal hazine değil, aynı zamanda tüm insanlığa miras olduğunu vurguladı. Bermek, TİKA tarafından parkın farklı köşelerine yerleştirilen ilave su havuzları sayesinde maymunların, kuşların, sürüngenlerin ve diğer yabani hayvanların yaklaşık sekiz aylık kuraklık süresince suya ulaşabileceğini belirtti.

Banjul Program Koordinatörü Şule Bayar da, projenin TİKA’nın çevre projelerine verdiği önemi gösterdiğini belirterek, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında yer alan “biyoçeşitliliği ve ekosistemleri korumak” amacına yönelik böyle bir projeyi hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Maymun Parkı (Monkey Park) Gambiya'da ekoturizmin desteklenmesinde önemli bir role sahip olan proje ile ekoturizmin güçlendirilmesi, yaban hayata katkı sağlanması ve turizm gelirlerinin artırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan’daki Duha Türklerine Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Tayga bölgesinde ren geyiği yetiştiriciliği ile geçimini sağlayan Duha Türkü 230 ailenin çadırlarını soğuk kış şartlarına dayanacak şekilde yenileyerek yağmurluk, bot, ilk yardım malzemesi ve geyikler için...