Haberler

01 Kasım 2022

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesinde Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yürütülen “Suni Tohumlama Projesi” kapsamında Kilis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Çobanbey, Mare ve Ahtarin kentlerindeki yerel veterinerlere eğitimler verilerek, çiftçilerin dişi hayvan sayısını arttırmak amacıyla suni tohumlama uygulamaları yapıldı.

2022 yılı başında Fırat Kalkanı Operasyon Bölgesinde bulunan Çobanbey, Mare ve Ahtarin kentlerinde ineklerin kalitesinin iyileştirilmesi, süt veriminin yükseltilmesi, inek sayısının arttırılması ve buna bağlı gelirin arttırılması amacıyla TİKA tarafından “Suni Tohumlama Projesi” hayata geçirilmişti.

Yürütülen projenin devamı kapsamında Kilis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yerel veterinerlere eğitimler verilerek ve maddi durumu kötü çiftçilerin dişi hayvan sayısını arttırmak amacıyla suni tohumlama uygulamaları yapıldı.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Çobanbey Yerel Meclis Başkanı İsmet Abbas, uygulanan projenin hayvancılığa sağladığı destek ile daha çok kişinin çiftçiliğe özendiğini ve bölgeden göç etmek yerine burada hayat kurduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudanlı Yetim Çocuklara İlaç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Güney Sudan’ın Juba şehri taşrasında bulunan ve içerisinde yaşları 2 ila 17 arası değişen yaklaşık 80 çocuğun barındığı Divine Mercy Action Yetimhanesine ilaç ve ilaçların muhafaza edilmesi amacıyla buzdolabı...