Haberler

24 Haziran 2022

TİKA’dan Filistinli Yerel Kooperatiflere Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından (TİKA) Filistin Pazarlama Kooperatifleri Birliği’nin, Selfit Valiliği’nin merkez ve ilçelerinde faaliyet yürüten 4 alt kuruluşunun üretim kapasitesinin arttırılmasına yönelik tarım, enerji ve istihdam odaklı 4 proje hayata geçirildi. 

Selfit’te faaliyet gösteren Filistin Pazarlama Kooperatifleri ile yürütülen proje kapsamında, Kooperatife ait araziler üzerinde kurulan sera ve aloe vera tarlasında ilave ekim ve dikim işlemleri gerçekleştirildi.

Otomasyonlu damlama sulama tekniğinin kullanıldığı ve 52 kooperatif üyesinin faydalanacağı serada, çilek üretiminin yanı sıra başta fasulye olmak üzere bazı yüksek gelir getirici gıda ürünleri yetiştirilecek. Aloe vera ekimi yapılacak 2 bin metrekarelik alana sahip arazide ise yılda 3-4 kez ürün alınacak. 280 kooperatif üyesinin faydalanacağı tarladan elde edilen mahsul kişisel bakım ürünleri üreten tesislere pazarlanacak. 

Üçüncü projede ise, Selfit’e bağlı Deyr Ballut semtinde bulunan bir tesiste kooperatif üzerindeki mali yükü hafifletmek için güneş enerjisi ünitesi kuruldu. Yine aynı tesise kurulan kekik kurutma fırını ile de zamandan tasarruf ederek üretimin arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, güneş altında yapılan kurutma işlemleri yerine Türkiye’de üretilen kurutma fırını kullanılacak. Proje, 56 Filistinli aileye katkı sağlayacak. 

Son olarak, Ey-Zeytun Kooperatifi’ne temin edilen hamur ve şekillendirme makineleri de üretimin artmasını sağlayacak. Bölgede bulunan okullara ekmek ve hazır yemek sağlayan kooperatif, Türkiye’den temin edilen tam otomatik makineler ile üretim kapasitesini arttıracak. 48 kooperatif üyesinin faydalanacağı proje, 2 işçiye ve 6 dağıtıcıya istihdam sağlayacak.

 

Sonraki Haber

TİKA, Gürcistan’da Süt Ürünleri Üretimine Destek Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan, süt ve süt ürünleri üretimi yapan dar gelirli çiftçilere yerli üretim süt makinesi temin edildi. Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Şuahevi...