Haberler

13 Mayıs 2021

TİKA’dan Filistin Kızılayının Kudüs’teki Doğum Hastanesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin Kızılayının (PRCS) Kudüs şubesi bünyesinde hizmet veren Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesine acil yardım malzemeleri desteği verildi.

Ramazan ayında Kudüs’ün Şeyh Jerrah, Eski Şehir Şam Kapısı ve Mescidi-i Aksa bölgelerinde İsrail polisinin uyguladığı orantısız güç kullanımı sonucu yaralanan Filistinlilerin acil tedavisinde ve başka hastanelere nakillerinde önemli rol oynayan ve bu süreçte stokları tükenen Filistin Kızılayı Kudüs Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesinin ihtiyaç duyduğu acil ilk yardım malzemeleri TİKA tarafından temin edilerek hastane yetkililerine teslim edildi.

TİKA’nın teslim ettiği ilaç ve sarf malzemeleri, acil müdahale ekiplerinin ihtiyaç duyduğu yaklaşık 3500 parçadan oluşuyor. Malzemelerin içinde tekerlekli sandalye, sedye, portatif monitör, oksijen tüpü, şırınga, steril eldiven ve kanül gibi sağlık ekipmanları bulunuyor.

100’ü gönüllü olmak üzere toplam 133 acil müdahale ekibi ile Kudüs’teki olayların içinde yaralıları tedavi eden Hastane, Ramazan ayının son dört gününde 976 yaralıya müdahale etti.

Filistin Kızılay Derneği Kudüs Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi, Filistinlilerin ilk insani yardım kuruluşlarından biri olarak kabul ediliyor. 1951 yılında kurulan Kudüs'teki Kızılay şubesi ise, şehrin simge yapılarından biri konumunda. Kudüs Şubesi, ihtiyaç sahipleri, yoksullar ile şehit ve tutukluların ailelerine sosyal ve insani bakım hizmeti sunarken, hastaneler ve acil durum merkezleri de kuruyor.

Kutsal şehrin surları içinde 1953 yılında kurulan Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi Filistin Kızılayının Kudüs'teki şubesinin önemli projelerinden biri. Hastane, sunduğu hizmetlerdeki artan ihtiyaç nedeniyle, duvarların dışına taşındı ve şu anda Zeytin Dağında bulunuyor.

Hastane, şehirde yaşayan yaklaşık 350 bin Filistinlinin sağlığı için önemli çalışmalar yürütürken, Batı Şeria ve Gazze’de tedavi gören hastaların Kudüs’te bulunan hastanelere nakillerini de yapıyor.

40 yataklı PRCS Kudüs Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi, Kudüs'ün bu alanda önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olarak kabul ediliyor. Her ay 300 doğum ve 80 cerrahi operasyon gerçekleştirilen hastanede yeni doğan bebekler için yoğun bakım ünitesi de bulunuyor.

Herod Kapısı Kliniği

Hastanenin Herod Kapısı Kliniği çocuk aşılamaları için en büyük merkez olarak kabul ediliyor. Hamile kadınların doğum öncesi ve sonrası sağlık durumlarının takibi ile ilgili diğer hizmetlerin sunulduğu klinikte çeşitli testler de yapılıyor.

Aqabat al-Khaldieh Kliniği

Hamile kadınların sağlık takibinin yapıldığı klinikte çocuk aşılama, obstetrik bölümünün yanı sıra gelişmiş bir diş hekimliği kliniği ve acil durumlar için ayrı bir bölüm de bulunuyor.

Ambulans ve Acil Durum Bölümü

Yeni kurulan Ambulans ve Acil Durum Bölümü, yoğun bakım üniteleri olarak donatılmış iki araba da dahil olmak üzere 24 saat çalışan dokuz tam donanımlı ambulans ile Kudüs ve yakın bölgelere hizmet veriyor.

Ruh Sağlığı Bölümü

2008 yılında kurulan Ruh Sağlığı Bölümü, okullarda çocuklara psikolojik destek verirken, kadınlara yönelik stres ve gerginlik ile başa çıkma ile çocuk gelişimi ve iletişim alanlarında farklı hizmetler sunuyor. Bölüm aynı zamanda gergin bölgelerde yaşayanlara yönelik psikolojik destek de sunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Paraguay’da Kimsesiz Çocuklara Bayram Hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye'nin Asuncion Büyükelçiliği ile işbirliğinde Paraguay'da yetiştirme yurdunda yaşayan çocuklara ve ihtiyaç sahibi ailelere bayram hediyesi olarak kıyafet, gıda ve hijyen paketi dağıtıldı. TİKA'nın Paraguay’da temin ettiği...