Haberler

24 Ağustos 2023

TİKA’dan Filistin Barolar Birliğine Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde hayata geçirilen proje kapsamında, Filistin Barolar Birliği’nin Gazze’deki merkezine güneş enerjisi sistemi kuruldu.

Yıllardır abluka altında bulunan Gazze’de devam eden sosyoekonomik sıkıntıların yanı sıra günün yarısından fazla yaşanan elektrik kesintileri de hayatı olumsuz etkiliyor.

Yaklaşık 2500 üyesi bulunan ve her yıl yüzlerce genç avukata mesleki eğitimlerin verildiği Gazze'deki Barolar Birliği de yaşanan elektrik kesintilerinden olumsuz etkileniyor.

Yılın ortalama 330 gününün güneşli geçtiği Gazze’de, kurulan bu sistem sayesinde, Filistin Barolar Birliği'nin elektrik kesintilerinden etkilenmesi engellenirken aynı zamanda elektrik maliyetlerinden de tasarruf sağlanmış oldu.

Filistin Barolar Birliği Başkan Vekili Safi Mahmud ed-Dahduh, TİKA’nın her zaman Filistin halkının yanında olduğunu ve ihtiyaç duyulan birçok alanda projeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Dahduh, Gazze’de yaşanan günlük ortalama 16 saatlik elektrik kesintilerine çözüm olan proje için Türkiye’ye, Türk halkına ve TİKA’ya şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Afganistan’da İlk Yardım Eğitimi Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Herat vilayetindeki üniversite, okul ve eğitim merkezlerinde görevli eğitimcilere yönelik ilk yardım eğitimi düzenlendi. TİKA ve Mağdur Afganları Destekleme ve Geliştirme Derneği ile iş birliğinde bir ay...