Haberler

02 Temmuz 2019

TİKA’dan Enerji Verimliliği Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japon Uluslararası İşbirliği Teşkilatı (JICA) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı işbirliği ile 2011 yılından bu yana düzenlenmekte olan “Sanayi ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi” eğitim serisinin bu yılki programı Ankara’da gerçekleştirildi.

TİKA birçok sektörde bilgi-beceri transferine ve yeni teknolojiler konusunda tecrübe paylaşımına giderek artan şekilde destek sağlıyor. Bu ortak proje ile Batı ve Orta Asya, Doğu Avrupa ve Karadeniz Bölgesi ülkelerinden gelen katılımcıların enerji verimliliği etüt bilgi ve teknikleri konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmek, bölgede enerjinin verimli kullanılmasına ve CO2 emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunmak ve katılımcı kurumları enerji maliyetlerinin azaltılmasında uygulanabilir fırsatların belirlenmesi ve uygulanması konularında teşvik etmek amaçlanıyor.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can ve JICA Türkiye Ofisi Kıdemli Temsilcisi Hideaki Matsuoka tarafından açılışı yapılan eğitim programı çerçevesinde 13 ülkeden (Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Moğolistan, Pakistan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya) katılım sağlayan 18 uzmana Enerji Verimliliği Uygulama Tesisinde iki hafta boyunca teori ve uygulamaya dayalı bir eğitim verildi. Ankara dışında Manisa ve İzmir’de de örnek uygulamaların incelendiği saha ziyaretleri düzenlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve JICA tarafından 2003 yılında başlatılan ve 2011 yılında TİKA’nın katılımıyla daha da güçlenen bu program başarılı “üçgen işbirliği” projelerimiz arasında yer almakta olup enerji verimliliği alanında Türkiye tecrübesinin kalkınma ortağımız ülkelere etkin bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Sonraki Haber

Türkiye, Namibya’nın Kuraklık Kapsamındaki Acil Yardım Çağrısına Duyarsız Kalmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’nın başkenti  Windhoek'ta 1552 Öğrencisi bulunan Katatura PPS Okulu’na süt ve gıda yardımı yapıldı. Namibya Cumhurbaşkanı Hage Geingob'un ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle "Olağanüstü Hal" ilan ettiği ve 16 Mayıs...