Haberler

13 Aralık 2023

TİKA’dan Endonezya’da İnşa Ettiği Asma Köprü Köy Halkının Hayatını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Endonezya’nın Tasikmalaya şehrinin 3200 nüfuslu Nangerah köyünde asma köprü inşa edildi.

68 yıldır kullanılan ve bambudan yapılmış eski köprü yerine 50 metre uzunluğunda 1.2 metre genişliğinde demir plaka ve çelik halat malzeme kullanarak yeni köprü inşa edildi.

Eski köprü iki köy halkının tarlalarına, beş yüz üzerinde çocuğun ise okullarına ulaşımında özellikle yağmurlu dönemde hayati tehlike oluşturuyor ve zaman kaybına neden oluyordu. Yeni köprü güvenli geçiş sağlamasının yanı sıra zamandan da büyük tasarruf sağladı.

Açılış töreninde konuşan İlçe belediye başkanı Agus Swarlan “Her yıl eski köprüyü yenilemek zorunda kalıyorduk zaman zamanda kazalar yaşanıyordu. İki köyü güvenli bir şekilde birleştiren bu köprü, çocukların okula gitmek için harcadıkları uzun zamanı kısalttı ve motivasyonlarını artırdı. Yakında gerçekleşecek seçimler içinde sandığa gidişi kolaylaştıracak ve turizme ivme katacak.” dedi.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Uğur Tanyeli ise “İki köprü sadece iki köyü bağlamıyor. Türkiye ve Endonezya arasında ayrıca bir bağ kuruyor.  Türkiye ve Endonezya arasındaki ilişkiler 16. Yüzyıla kadar dayanıyor.” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistanlı Ebelere Sağlık Kiti Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Herat şehrindeki sağlık enstitülerinden bu yıl mezun olan 240 ebeye sağlık kiti desteğinde bulundu. İbni Haldun, Tolo Saadat, Galib, Kehkeşan-ı Şark, Atıfi ve Avans Sağlık Enstitüsü'nden mezun...