Haberler

02 Aralık 2021

TİKA’dan Dünya Engelliler Gününde Bosna Hersek’teki Özel Gereksinimli Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Domaljevac kentinde faaliyet gösteren Angelus Özel Gereksinimli Çocuklar Gündüz Bakım Merkezine logopedi seti temin edildi.

Bosna Hersek'in kuzeyinde yer alan Domaljevac şehrinde 2015 yılında kurulan Angelus Özel Gereksinimli Çocuklar Gündüz Bakım Merkezi, bünyesinde görevli özel eğitim uzmanı, logoped ve psikolog eşliğinde çocuklara yönelik ücretsiz terapi hizmeti sunuyor. Oraşje, Gradaçac, Bosanski Şamac ve Brçko Özerk Bölgesinden gelen çocuklara da hizmet veriyor. Merkez Belediye tarafından tahsis edilen binada kurulu merkez sahip olduğu sınırlı kapasite sebebiyle 41 özel gereksinimli çocuğa bakım hizmeti sunabilmekte olup yılda ortalama 3.000 kişisel terapi gerçekleştiriyor. Konuşma ve işitme engelline sahip çocuklara yönelik sunulan terapi çalışmalarının geliştirilmesi kapsamında ihtiyaç duyulan 1 adet logopedi seti TİKA tarafından temin edildi. Temin edilen cihaz ile konuşma, dil, ses, yutkunma ve işitme bozukluğu olan çocukların tedavisine katkı sağlandı.

Teslim töreninde konuşan dernek başkanı Petar Dujmenović; proje öncesi dil ve konuşma sıkıntısı yaşayan çocukların terapi hizmeti almak için Saraybosna’ya veya sınır komşusu Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e gittiklerini  belirtti. Yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle sınır geçişlerinde yaşanan sıkıntı sebebiyle bazı çocukların terapilerine devam edemediğini ifade etti. Proje kapsamında sağlanan logopedi seti sayesinde çocukların yerinde terapi hizmetine ulaşılmasına imkan sağlayan Türk halkına teşekkürlerini iletti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal ise yaptığı açıklamada, engelli çocukların topluma ve eğitim sistemine daha etkin bir şekilde katılımlarının sağlanmasına yönelik gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ünal, her insanın bir engelli adayı olduğunun bilinci ile projelere yaklaşıldığını ve özel gereksinimli çocuklarımızı sadece Aralık ayında değil aralıksız farkındalık göstermek için çalıştıklarını ifade etti.

Sonraki Haber

Dünya Engelliler Günü’nde Karadağ’da Görme Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın başkenti Podgoritsa şehrinde 1948 yılında kurulan ve görme engellilere birçok alanda hizmet veren Podgoritsa, Tuzi, Danilovgrad ve Kolaşin Belediyeleri Görme Engelliler Merkezi’ne engelli istihdamının sağlanacağı ve gelir...